Ana Sayfa Özgeçmiş Görevler Basında Karamemiş Ödüller Foto Galeri İletişim
Karamemiş Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’dan Banka İsted
8.08.2012 08:09:58
Karamemiş Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’dan Banka İsted

Singapur’a resmi bir ziyaret gerçekleştiren Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Avustralya’da faaliyette bulunan Türk işadamlarıyla ekonomi zirvesini yaptı. Toplantıda konuşan Dünya Türk İş Konseyi (DTİK) Asya Pasifik Komitesi Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Karamemiş, Avustralya’da bir Türk bankası ve Türk sigorta şirketinin kurulmasının büyük bir önem arz ettiğini belirtti.

Geçtiğimiz Hafta Singapur'a resmi bir ziyaret gerçekleştiren Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Singapur ziyareti çerçevesinde gerçekleştirdiği bir dizi ziyaretlerin ardından Ekonomi Bakanlığının müsteşar ve üst düzey bürokratları beraberinde Dünya Türk İş Konseyi (DTİK) Asya Pasifik Bölge Komitesi Avustralya Türk Sanayici ve İş Adamları Derneği yetkilileri ile Singapur Shangri La Hotelde bir toplantı gerçekleştirdi.

 

Avustralya’dan DTİK Asya Pasifik, Başkan Yardımcısı sıfati ile toplantıya davet edilen Mehmet Ali Karamemiş, beraberınde Avustralya Türk Sanayici ve iş Adamları Derneği Başkanı İbrahim Şahin ve Başkan yardımcılarından Süleyman Balcıoğlu’nuda alarak Avustralya’dan Bakan Zafer Çağlayan’ın Singapur resmi ziyaretine katıldılar.

 

Türkiye Cumhuriyeti Singapur Büyükelçiliği tarafından Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ve heyeti onuruna 21 Temmuz Cumartesi günü verilen resepsiyona DTİK Asya Pasifik Bölge Komitesi Başkanı Nejdet Demiryürek ve aynı gün akşam geç  saatlerinde Avustralyadan Singapur’a ulaşan Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Karamemiş’i temsilen Avustralya Türk İşadamları Derneği Başkan Yardımcısı Süleyman Balcıoğlu katılım sağladı.

  Resepsiyonda Büyükelçi Bakan ve heyete Singapur ile ilgili bilgiler aktardı. Yemekte yaptığı konuşmada, Singapur’un bölgesel ve dünya üzerindeki önem ve ekonomisine vurgular yaparak örnek alınması gereken başarılı bir ekonomi örneği olduğunu belirten Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan bu ziyaretnin iki ülke ilişkilerinin ivme kazanacağından emin olduğunu belirtti.

Bakan Çağlayan’ın Singapur ziyaretine DTİK komite üyeleride eksiksiz katılım sağladı. Avustralyadan Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Karamemiş ATBİ Başkanı İbrahim Şahin Ve Başkan Yardımcısı Sülayman Balcıoglu katıldı.

Cumartesi akşamı Singapur Türk İş Adamları Derneği STBA tarafından Bakan Çağlayan ve heyeti onuruna verilen akşam yemeğine  Komite Başkanı Nejdet Demiryürek, Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Karamemiş, DTİK Üyeleri ve Avustralya Türk işadamları Derneği Başkanı İbrahim Şahin ve Başkan yardımcısı Süleyman Balcıoğlu’da katılım sağladılar.

Yemekte yaptığı konuşmada kendisinin Eski bir sanayici olarak iş dünyasını iyi anladığını ifade eden Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan Çağlayan, “Zaten sektörün içinden gelmem, bilhassa sizlerin içinden gelmiş biri olmam, hangi konuları sizlerle beraber birlikte görüşmemiz gerektiğini ortaya koyuyor” dedi.

Bakan Çağlayan Singapurun ülke ithalatının 366 milyar dolar seviyelerine ulaştığını buna karşın Türkiye'nin Singapur'a ihracatının ise sadece 840 milyon dolar civarında olduğunu kaydeden Çağlayan, ''366 milyar dolarlık ithalatı olan Singapur'a bizim ihracatımızın bu seviyelerde olması, bizi Singapur ile daha fazla ilgilenmeye mecbur kılıyor'' dedi.

 

Bir diğer günkü ticari geziye Bakan ve beraberindeki heyete dahil olan ATBİ ve DTİK üyeleri Mersin Limanı'na model olması düşünülen ve Singapur ekonomisinin en büyük gücü olan Re-Export ve konteyner transferlerinin yapıldığı limana bir ziyaret gerçekleştirdiler.

Bakan Çağlayan, Türkiye-Singapur İş Forumu’nda konuştu.

Singapurlu iş adamlarına yeni teşvik paketi hakkında da bilgi veren Çağlayan, iki ülke arasında siyasi ve ekonomik ilişkilerin giderek arttığını söyledi ve Singapurlu iş adamlarını Türkiye'de yatırım yapmaya davet etti.

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın Singapur Türkiye İş formunda yaptığı konuşmanın ardından, Dünya Türk İş Konseyi (DTİK) Bakan Zafer Çağlayan’ında katılımları ile Asya Pasifik Bölge Komite Toplantısı’nı gerçekleştirdi.

Toplantının ana gündemi ise Avustralya’da bir Türk Bankası ile  Türk Sigorta şirketinin kurulmasının Çinde Türk Çin Ticaret Odası Kurulması, yine Çin’de Türk Lojistik ve Depolama Merkezi Kurulması.

 

DTİK Asya Pasifik Bölge Komitesi Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Karamemiş’in ise Avustralya’da bir Türk Bankası ile  Türk Sigorta şirketinin kurulmasının önemini toplantıda Bakan Çağlayan ve beraberindeki üst düzey bürokratlara arz etti.

 

TİM Başkan Yardımcısı( Türkiye İhracatçılar Meclisi) ve Singapur Büyük Elçisininde hazır bulunduğu heyete Mehmet Ali Kara memiş yaptığı sunumda  

“Sayın Bakanım, Sayın Başkan Değerli DTİK Asya Pasifik bölge  komitesi üyeleri değerli Ticari heyet üyeleri ve meslektaşlarım. Avustralya’da bir Türk Bankası ve bir Türk sigorta şirketinin kurulmasını,2007 yılında Avustralya Türk Sanayici ve İş Adamları Derneği başkanlığı dönemimde ilk defa kendi insiyatifimle gündeme getirdiğim ve Türkiyeden yurt dışında şubeleri olan bir banka ilede görüşmelerini başlatığım bir konu olup Neden Avustralyaya Bir Türk bankası gelmesinin önemine değindi.

Karamemiş, Avustralya’da rakamların resmi olmamakla birlikte yaklaşık 150 bin civarinda Türk kökenli vatandaşımızın  yaşadığını, Asya pasifik bölgesinde Australya en yoğun Türk vatandaşının toplu halde yaşadığı bir ülke olduğunu, aynı zamanda Avustralya’da 900 bin Müslüman bir  nüfusıun var olduğunu   ve % 40 ile en çok nufus artışı olan toplum olduğuna dikkat çekti.

Mehmet Ali Karamemiş  sözlerine şöyle devem etti “Sayın Bakanım Türkiyenin son yılarda Dünya kamuoyunda popilertisinin pozitif olarak artması ve dolayısıyle bu durumun Avustralya’da yaşayan Müslümanlar tarafından da taktirle takip edilmektedir.  

Türkiye gerek göçmen sayısı, gerekse işçi dövizi transferleri açısından dünya sıralamasında üst   sıralarda bir ülke,konumunda dır Avustralya’da  yaşayan vatandaşlarımıza ve buradaki Müslüman nüfusa katkıları ve Türkiye’ye döviz girdisinin artması aynı zamanda Türk Bankalarının dünyaya açılmasına bir katkı sağlayacağını düşünmekteyizç

Bankacılık sektöründe Avustralya bankalarıdünyada kredi notları günümüzdeki Ekonomik krizde AAA ratingleri olan dünyada bir kaç  ender ülkelerden biridir.

Avustralya’da (Superannuation Funds- Süper Emeklilik Fonunda) 1.4 ila 1.6 Tirilyon dolar miktar para bulunmakda ve Türk ve müslüman Avustralyalıların (SuperannuationEmeklilik fonlarının) Türk bankasında değerlendirilmesi gerektiginin önemine değindi.

Avustralya’daki  büyük temel bankalarındaki mevduatın birikiminin 8milyar ila 12 milyar   dolar arasında seyretmesi, Avustralya’da halkın tasarufa çok önem verdiğini ve bu mevduatın Türk bankasında toplanabileceğinin dikkate alınması gerektiğini vurgulayan Meemet Ali Karamemiş

Avustralya’da mevcut Türk kökenli işletme sayısı 6 bini aşmış durumda ve Avustralya ekonomisine 1.7 ila 2 milyar Dolar bir katkı sağlamaktadır bu gerçekten ciddi bir rakam olup her geçen gün ticarette Türk iş yerlerinin çoğaldığını ve hacimlerinin ise önemli oranda artmış olmasını göz öünde bulundurmamız gerktiğini, Avustralya’da  çalışan halkın kendi istekleri doğrultusunda bireysel (Super Emeklilik fonlarını) kendi kurdukları şirket aracılığı ile istedikleri bankada değerlenirebilmeleri, Emlak Satın alma ve mülk edinmede Mortgage sisteminin tam oturmuş olması.

Avustralyada nüfusunun % 80 nin  kendi evinin olması ve Avustralya’da yılda 150 ila 190 bin civarında ev yapılıyor olması, Avustralya’nın nüfus artışına göre yılda 220 bin ev yapılmasının ön görülmesi.

Avustralya’da Yaşayan Türk kökenli vatandaşlarımızın sahip oldukları ev ve gayri menkül oranı resmi olmayan verilere göre 30 milyar doları aşmış durumda olduğu tahmin edilmekte olup, en önemlisi 1968’li yıllarda Avustralya göç eden ilk Türk kökenli vatandaşlarımız 1990’lı yıllara kadar birikimlerini Türkiye’de değerlendirmiş olmaları dolaysiyle1990’lı yılardan sonra da Avustralya’da ev ve mülk edinmelerinin başlamış olması dolayısıyle Avustralya’da bulunan gayri menküllerini Türkiye’de değerlendirmek ve Türkiye’deki gayri menkülerini ise Avustralya’da değerlendirebilmeleri için Türk bankasının gerektiğinin önemini vurguladı.

Avustralya’da halı hazırda yabancı bankaların mevcut olduklarını ve bunlardan Arab Bank, Cyprus Bank, Bank Of China Bank of Tokyo, gibi bankaların bulunduğuna dikkat çeken DTİK Asya Pasifik Bölge Komitesi Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Karamemiş bu bankaların ise  geniş müşteri portföyüne sahip olduklarını belirtti.

Avustralya ve Türkiye arasında ticari hacmin artırılması için THY’nın uçuş ağının büyümesi ve uzak doğudan sonra uçuş ağına Avustralya’yı da dahil etmesi gerektiğine değinen Mehmet Ali Karamemiş bu gelişme ile Türk Turizmine büyük katkı sağlanacağına ve Türkiye’nin Global açıdan benimsenmesine   ve Türk markalarının dolayısıyle tanınmasını sağlayacaktır, Türk Hava Yollarının uçuş ağını genişletmesinin nasıl yakın bir zamanda Türkiye’nin dış ticaretinin gelişmesine katkısı oldu ise Avustalya’da açılacak Türk Bankasının da  iki ülke arasındaki ticaretinin artmasına katkı sağlayacakdır dedi ve sözlerini bitirdi.

 

Ekonomi Bakanı  Zafer Çağlayan ise konunun çok önemli olduğuna dikkat çekerek Başbakanımıza Kendim Bu konuyu aktaracağim dedi ve toplantıda kendisine eşlik eden üst düzey bürokratlarına ivedi olarak takibinin yapılması talimatında bulundu.  Bakanlık talimatı ile Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin ise konuyu ilgili birimlere aktararak takibini gerçekleştirmek üzere çalışmalar yapacaklarını ve konuyu yakından takip edeceklerini vurguladı.  

Toplantıda kısa ancak kapsamlı bir seyahat gerçekleştirdiklerini  ve birçok görüşme yaptıklarını belirten Çağlayan, Singapurlu firma yetkilileri ile görüşmeleri hakkında  bilgi verdi ve söz konusu kişilerin Türkiye'ye özel bir ilgi duyduklarını söyledi.

Toplantıya katılan iş Adsamlarına  gezisinin hatırasına birer kol manşeti hediye etti. DTİK Asya Pasifik Bölge Komitesi Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Karamemiş ise bakan Zafer çağlayana Avustralyadan bearberinde getirdiği Avustralya’ya öz Fotör ve Boomarang hediye etti.

Öte yandan Ekonomi Bakanı Çağlayan, Singapur temasları çerçevesinde son olaraak Türkiye’ye hareketinden önce Singapur Hazine Binası'nda gerçekleşen görüşmede Singapur Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Tharman Shanmugaratnam ile de görüştü.

Cenk HEPYALÇIN

Sosyal Medya
© 2012 Copyright - Sitemizin İçeriği İzin Alınmadan Kullanılamaz ve Kopyalanamaz. Tüm Hakları Mehmet Ali KARAMEMİŞ'e Aittir.