Ana Sayfa Özgeçmiş Görevler Basında Karamemiş Ödüller Foto Galeri İletişim
ATBI ve DTIK Ana Muhalefet Lideri Daniel Andrews’u Ağırladı
27.07.2012 19:53:06
ATBI ve DTIK Ana Muhalefet Lideri Daniel Andrews’u Ağırladı
Victoria Eyaleti Labour partisi Ana Muhalefet Lideri Daniel Andrews Türk kuruluşları olan E Street Upholstery, Sleepcraft Distributors, Melbourne Truss ve Kara Group Nu Door üretim tesislerini ziyaret etti.

ATBI Avustralya Sanayici ve İş Adamları Derneği ve Dünya iş Konseyi Asya Pasifik başkanlığı organizasyonunda gerçekleştirilen, Victoria Ana muhalefet Lideri Daniel Andrews’ün Türk İş Adamları ve İş yerlerini ziyareti kapsamında, beraberinde Gölge Sanayi Bakanı Adem K. Somyürek, ve Hume Belediyesi Encümeni Burhan Yiğit’ten oluşan heyet ile salı günü İmalat sektöründe agırlıklı olan 4 güçlü Türk şirketine çeşitli ziyaret ve incelemelerde bulundu.

Daniel Andrews  bu ziyaretinin  önceden planlandığını ve amacının Türk İş Adamları ile tanışma ve sektörlerindeki sıkıntılar ve beklentileri hakkında İş Adamlarından  bilgi almak olduğunu kaydetti.

Kasım ayında Gölge Sanayi bakanı Adem Somyürek’in  Türk iş yerlerine yaptığı geziden sonra Ana Muhalefet lideri Danıeal Andrews’ün  bu ziyareti  ise gelişen Türk iş dünyasının önemine damgasını vurdu.

Daniel Andrews  bu ziyaretine ilk durağı olarak Koltuk ve Mobilya Sektöründe faaliyet gösteren E street Upholstery şirketinden başladı. Burdaa koltuk üretimini yerinde görme fırsatı ve incelemelerde bulundu ve şirket sahibi Mahmut Baş ile 25 dakika süren görüşme yaptı ve  bilgi aldı. Daha sonra Şahin Grup bünyesindeki uyku ürünleri sektöründe son 25 yıldır üretim yapan Sleepcraft Distributors şirketinde incemelerde bulundu fabrika girişinde Sleepcraft CEO’su İbrahim Şahin tarafından karşılanan Daniel Andrews üretim tesislerini gezerek incemelerde bulundu  ve ilgililerden bilgi aldı.  

Daha sonra Melbourne Truss firmasına ziyarette bulunan Ana Muhalefet Lideri Danıeal Andrews ve beraberindeki heyet burada da şirketin CEO’su Tahir Yavuz tarafından kapıda karşılandı burda yine beraberindeki heyet ile birlikte fabrikanın üretim bandlarını gezdi ve üretimi izledi ve incemelerde bulundu.

Ziyaretininin  son durağı olarak  Kara Group Nu Door tesislerini gezen Ana Muhalefet Lideri Daniel Andrews Şirket CEO’su Mehmet Ali Karamemiş tarafından karşılandı fabrika üretim bandı gezdirildi üretime ilişkin kendisine bilgi verildi, teknolojinin en son harikası olan tesisilerde üretimi izlerken Danıel Andrews’ün hayranlığı gözden kaçmadı. İncemelerin ardından yemeğe geçildi ve ardından basına açık toplantı ve konuşmalara geçildi.

İlk ATBİ Genel Başkanı İbrahim şahin ise İngilizce olarak yaptığı konuşmasında “Sayın Ana Muhalefet Lideri, önce bizleri ziyaretinizden dolayı size Türk iş Dünyası adına teşekkür ederim diyerek sözlerine başladı.

Sayın Andrews, Bu gün ziyaret ettiğiniz şirketler üretimlerini dünyanın her tarafından getirilen tüm ithal ürünlere direnerek Victoryada gerçekleştirdiğini ve Tüm Avustralya ve dış ülkelere sattığını size ifade etmek isterim. Hepimiz çok iyi biliyoruz ki, bilhassa ekonomik yapısı kuvvetli olan ülkeler güçlü ve zengin ülkelerdir, ülke ekonomisinin dinamizmi ise üretim ve tüketim gücünden gelir. Ekonomide yeniden toparlanma sürecini, kuvvetlendirmek, cesaretli girişken ve iyi örgütlü Türk İş adamları olarak katkılarımızla Victoria’yı güçlü ekonomisiyle hep beraber Avustralya’nın tekrar yükselen yıldızı haline getirmek istiyoruz dedi.

Ekonomik göstergelerde açık bir şekilde göstermektedirki Türk toplumu olarak siyasette güçleniyor ,Ticarette ise hacmimiz de önemli oranda artıyor. Ekonomi denildiğinde sadece paranın akla gelmemesi gerektiğini, ilk etapta akla istihdam üretim ve yatırımın geldiğini, tüm bunların olması için de ona destek verecek siyasi konjoktörün gerektiğini söyledi. 

İmalat sektöründe şu an hiç kimsenin uzun vadeli plan ve program yapamadığını, kimsenin yarını göremediğini vurgulayan İbrahim Şahin, İmalat sektörünün Victoria ekonomisinin geleceği açısından önemli bir yapıya sahip olduğunu dile getirdi. Şahin Günümüzün yoğun rekabet ortamında maliyetin önemi ortada, İmalat sektöründeki işgücü maliyetlerinin ise son derece giderek artması ve bunun ürüne yansıdığında maliyetleri çok yükselttiğini, ayrıca birde bu duruma bu günkü Avustralya dolarının aşırı değerli olması gibi faktörleri dikkate aldığımızda oluşan dezavantajların piyasaları daha da dışa dönük hale getirdiğinin tespitini yaptı.

Şahin, Ekonomideki yavaş tempo tüm hızıyla devam etmekte, piyasa risklerle ve belirsizliklerle dolu olup ucuz ithalat her geçen gün dahada artarak biz yerli üreticilerin rekabet gücünü neredeyse yok etme pahasına tehlikeli bir boyuta ulaştığı bir dönemi yaşıyoruz.

İşsizlik  giderek yükseliyor, ucuz ithalat  ve işçi masrafları ayrıca, son dönemlerde enerji fiyatlarının yüksek düzeyi ve aşırı oynaklığı, ekonomi için bir tehdit olmaya devam ediyor.

Vergisel anlamda Payroll Tax’in firmaların üzerinde önemli bir yük olup işlerimizin gelişmesini engellemekte. Biz işadamlarının önüne bu tür bariyerlerin önümüze koyulmasını istemiyoruz dedi

Türk  İş Adamları  olarak  iktidara geldiğinizde sizin hükümetinizlede yine aynı uyum ve  aynı birliktelikle çalışmayı diliyoruz  diye konuşmasına devam eden İbrahim Şahin Sayın Daniel Andrews hükümetinizden yatırımı destekleyecek ve özellikle yeni teşvik sisteminin, vergisel destekler başta olmak üzere özel sektöre yeni bir destek mekanizması oluşturacağınızı umuyoruz, şu bir gerçek ki Asya ülkelerinden yapılan ucuz ithalat bu ülkenin en büyük sorunu olmakla birlikte, Avustralya’nın geleceğini tehdit etmektedir. Bu sadece ticari değil, aynı zamanda sosyal bir meseledir ve sosyal yapıyı tehlikeye sokabilir. Bu ülkenin geleceğine ortak olan biz Türk toplumu  sorunlara da, çözümlere de ortak olduğumuzu bilmenizi isteriz dedi’ ve sözlerine son verdi.

Ana Muhalefet lideri Daniel Andrews ise yaptığı konuşmasında bu gün gördüklerim beni çok  heyecanlandırdı Türk toplumu ile yeni bir dönemin başlayacağına inancım tamdır. diyerek başladığı konuşmasına şöyle devam etti:

Türkiye'nin Avrupa ve Asya arasında önemli bir coğrafi konumda bulunduğunu ve genç bir nüfusa sahip olduğunu  ve Türkiyenin Türk insanının Avustralya ile yıllara dayanan bir dostluğa sahip oldugunu söyledi. Kendilerine gösterilen ilgi ve Türk misafirperliğe teşekkür eden Ana Muhalefet lideri Daniel Andrews, Victoria Avustralya ekonomisi dahilinde ciddi bir ekonomik güç olmaya devam edeceğini, bir taraftan ekonomisini ve sanayisinin olabildiğince geliştirirken, küresel yarıştan kopmaması, ve  dünyadaki ekonomik gelişmeleri de dikkate alarak ekonomisini çok daha fazla güçlendirerek rekabetçi bir sanayi yapısına, yüksek teknoloji, yüksek katma değeri dikkate alan bir yapıya dönüştürmesi gerektiginin altını vurguladı.

Ana Muhalefet lideri Daniel Andrews önümüzdeki  dönemde Eyalet Labour hükümeti olarak iktidara geldiklerinde, Viktoria ekonomisinin rekabet edebilme gücünün arttırılması, ve ekonomideki tıkanıklıkların önünün açılması noktasındaki, bu günde burda bulunan değerli İş Adamlarımızın da dile getirdiği konuların hep beraber realize edileceği bir dönem olacaktır dedi.

Daniel Andrews ''Şu görülmektedirki Avustralya ekonomisinin lokomotifi sayılan Victoria ekonomisi  bu günlerde istikrara ve güven ortamına, makro ekonomik dengelerin korunmasına  özelliklede binlerce bu eyalatte işçi çalıştıran özel sektörün daha aktif olma dinamizmine ihtiyacı var” dedi.

Ekonominin durguluktan çıkışa özel sektörün önemli payının bulunduğuna ifade eden Ana Muhalefet Lideri Daniel Andrews, Ekonomik dengelerin korunmasına hem de özel sektörün dinamizmine ihtiyacı var. Bu ikisi bir araya geldiği zaman büyük mesafeler alınabiliyor.

Avustralya  ekonomisi Türk iş Adamlarının da  bu gün tanık olduğum katkıları ile aynen bu özelliklerini koruyarak ve güçlendirerek büyük mesafeler alabilir dedi. Türk kökenli firmaların Victoria’da  yatırım yapmalarını her fırsatta önemsiyoruz Victoria halen yatırımlar için çok önemli fırsatlar içeriyor dedi.

Türk İş Adamlarının Victoria’da  son derece önemli işleri hayata geçirdiğie tanık olduğunu ifade eden Ana Muhalefet Lideri Daniel Andrews bu günkü temaslarının çok önemli olduğunu ve Türk İş adamları ve iş örgütleri ile yakın işbirliğini önümüzdeki aylardada devam ettirmeyi arzuladıklarınını ifade ederek kendilerine üstün başarılar dileyerek sözlerini bitirdi.

Dünya Türk İş Konseyi Asya Pasifik Komitesi  Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Karamemiş, ise Avustralya’nın bugünkü üretim yapısını ve modelini değiştirmesi gerektirdiğini, artık teknoloji odaklı çalışmaya sürat vermesi gerektiğini, piyasada ancak bu şekilde rekabet edebileceklerini vurgulayan Dünya Türk İş Konseyi Asya Pasifik Komitesi  Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Karamemiş, Avustralya Ekonomisinin Çin ile asla rekabet edemeyeceğine göre orta ve ileri teknoloji ile üretime ağırlık verilmesinin katma değeri yüksek, yenilikçi, üretken ürünler  geliştirerek önemli pazar payı elde edilebileceğini bu şekilde rekabet gücünün yakalanabileceğine inandıklarının vurguladı.

Karamemiş durum bundan ibaretken Federal hükümetin ticari yatırım teşvik fonlarını tamamen dondurduğunu ve bu politika ile maalesef iş adamlarının helede bu günkü durgun ekonomide yatırım yapmayı göze alamadığını ifade etti. Ekonomide pastanın küçüldüğünü, bugün iş yapmanın dünden zor olduğunu, yarın iş yapmanın ise bugünden daha da zor olacağını ifade ederek, ekonomideki daralmanın rekabeti çok daha acımasız bir noktaya getirdiğini söyledi

Daha sonra konuşma için söz alan Gölge Sanayi Bakanı Adem Somyürek ise yaptığı kısa konuşmasında Sadece Victoria’da üretim sektörünün küçük, büyük ve orta boy işletmelerde 300.000 binin üzerinde kişiye istidham sağladığını, Avustralyanın en büyük ihraç ürünü olan maden sektörüne bakıldığında dolar bazında Avustralya ekonomisinde de en büyük payı olmasına rağmen, ülke çapında bu sektörde sadece 150,000 kişinin istidham ettiğinin önemine dikkat çekerek, şöyle devam etti: Her ne kadar ithalata dayalı bir ekonomik yapılanmaya gidilmek istense imalat sektörünün en önemli faaliyetlerinden birisi olduğunu söyledi. Onun için üretime önem vermek lazım. İmalat sektöründeki verimliliği artırmamız lazım. Bütün mesele daha verimli çalışabilmek, en yeni teknolojileri kullanmak, görüyorumki, bu gerçekleşmiş  bile dedi.

''Victoria da yatırım yapan Türk İş Adamlarının ekonomik, sosyal ve siyasi hayatı ile ilgili ortaya koymuş olduğu projeler, ve hedefler Türk toplumunun önünün açılması noktasında  bizler için çok önem taşımaktadır, bir Türk olarak bunun önemini çok yakinen bilen bir insanım dedi. 

Victoria ekonomisinin tekrar eski dinamizmine kavuşması için iktidara geldiklerinde hükümetlerinin  İş dünyasına verecekleri desteğe değinen eyalet Gölge Sanayi bakanı Adem Somyürek,  sanayinin geliştirilmesine yönelik olarak alınacak tüm tedbirlerin üreticinin rekabet gücünün artırılmasına katkı sağlayacağını söylemek yanlış olmayacaktır, ayrıca bizler özel sektörün işbirliği ve ortak akıl oluşturarak birlikte iş yapmalarını da destekliyoruz üretimde mutlaka verimliliği artırmalıyız dedi.

Ar-Ge ve inovasyon faaliyetlerinin, girişimciliğin ve ortaklık kültürünün geliştirilmesi ile birlikte rekabet güçlerininde gelişeceğine inanmaktayız, bu  nedenle İş Adamlarımızın rekabet etme gücünü arttıracak yeni bir kültür oluşturma gayreti içerisindeyiz  biz bunu yaparken şirketlerinde ürün farklılaşması yaratması gerektiğini belirtmek isterim dedi.   

Ekonominin halen toparlanamadığını dünyada’da şu an için riskler azalmış gözükse de bu risklerin halen devam edebileceğinin altını vurgulayan  Gölge Sanayi bakanı Adem Somyürek Türk iş Adamlarına başarılar dileyerek sözlerini bitirdi.

Daha Sonra ATBI Başkan Yardımcısı ve Dünya Türk İş Konseyi Asya Pasifik Komitesi  Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Karamemiş Ana Muhalefet Lideri Daniel Andrews’a ziyaretinden dolayı günün anısına Türk el yapımı porselen plaket takdim etti.

Görüşme sonrası basın mensuplarına açıklamada bulunan Muhalefet Lideri Daniel Andrews

son derece verimli görüşme olduğunu belirterek, Türk toplumunun ekonomik gücünü bu ziyaretinden sonra dahada iyi anladığını ve ziyaretten duyduğu memnuniyetini  dile getirdi.

Görüşme sonunda tekrar karşılıklı ziyaretleşme ve istişare sözü verildi ve bir hatıra fotoğrafı alındı.

Cenk Hepyalçın
Sosyal Medya
© 2012 Copyright - Sitemizin İçeriği İzin Alınmadan Kullanılamaz ve Kopyalanamaz. Tüm Hakları Mehmet Ali KARAMEMİŞ'e Aittir.