Ana Sayfa Özgeçmiş Görevler Basında Karamemiş Ödüller Foto Galeri İletişim
Ankara Toplantıları Avustralya Türk Medyası ile Paylaşıldı.
4.07.2012 15:41:50
Ankara Toplantıları Avustralya Türk Medyası ile Paylaşıldı.
Haziranın Başında, Ankara’da gerçekleşen Yurtdışı Türkler ve Akrabalar Topluluğu Başkanlığı’nın davetine Avustralya dan katılan dernek ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri, basın toplantısı düzenledi.

Ankara’da duzenlenen  toplantıya Avustralya’dan katılan  Mehmet Ali Karamemiş, Kazım Ateş, Cemal Akdeniz ve Samet İştar’ bir basın toplantısı düzenleyerek toplantı hakkında bilgi verdiler. Farklı ülkelerden gelenlerle 5-6 yüz delegenin iştirak ettiği toplantıya, Avustralya’yı temsilen Melbourne’den Mehmet Ali Karamemiş, Cemal Akdeniz, Samet İştar, Necmi Kul, Yusuf Vanlıoğlu, Hilkat Özgün, Kazım Ateş, Mustafa Kovancı ve Ramazan Öztaş, Sydney’den İbrahim Din ve Muhammed Eriş ile Perth’den Hüseyin Aksakal ile Murat İğdeli’den oluşan 13 kişilik bir gurup katıldı. Yurtdışı Türklerinden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ın başkanlığında toplanan zirvede, çok sayıda bakan ve bürokrat da yer aldı. Lazoz’da yapılan basın toplantısında bir açıklama yapan Avustralya Türk Sanayici ve İşadamları Derneği (ATBI ve Dünya Türk İş Konseyi Asya Pasifik Komitesi) Başkan Yardımcısı İşadamı Mehmet Ali Karamemiş, toplantının çok verimli geçtiğini belirtti. Türkiye’nin 1996 yılından bu yana iş adamları nezdinde bu tür toplantılar düzenlediğini, hatırlatan Karamemiş, “Dünya Türk İşadamları Kurultayı’ gibi önemli zirveler yapılıyor. Türkiye yurt dışında yaşayan akraba toplulukların Türkiye’ye ne kadar faydalı olabileceğini keşfetti aslında. Bir çok konu gündeme geldi. Askerlik konusu da gündeme getirildi. Bedelin halen çok yüksek olduğu dile getirildi. Türkiye yurt dışındaki Türklere hep döviz kaynağı olarak bakmış ama şimdi onların birikimlerinden istifade edelim. Oranın siyasetine katılsınlar. Vatandaş olsunlar Türkiye’de elini taşın altına koysun. Biz de size rehber olalım diyorlar. Mehmet Ali Karamemiş Toplantıyı olumlu bulduklarını ve  Herkes kendi imkânlarıyla gittiğini, Bu ilkti bizi dinlediler. Türkiye dış Türklerin potansiyelinin farkına varmaya başladı.” ifadelerini kullandı.

Kazım Ateş’de yaptığı açıklamada, Türkiye’nin artık kendi  vatandaşlarına sahip çıktığını ve vatandaşlarıyla birlikte ‘neler yapabiliriz’i tartıştığını belirterek, “Ekonomik, siyasi, sosyal sportif alanlarda alternatifler aranıyor. Bize bir Bosna, Kosova ya da Almanya Türkleri gibi bakılmıyor. Biz nispeten yeniyiz ama sosyal güvenlik eğitim vatandaşlık gibi bir çok alanda avantajlarımız var.“dedi.

Avustralya’daki Türk televizyonları konusunu da görüştüklerini belirten  Ateş, “Amerika ve Kanada’ya 4 TRT kanalı gidiyor. Avustralya öyle değil. Diğer üç kanal daha TRT Türk gibi Avustralya’da ücretsiz izlenebilecek. Ramazan’a kadar gelecekleri belirtiliyor. Özellikle bir çocuk kanalının da gelecek olması bizi çok heyecanlandırdı. Çocukların Türkçeleri için çok faydalı olacak.“dedi. Toplantıya katılan Cemal Akdeniz ve Samet İştar da, zirveyle ilgili görüşlerini dile getirdiler.

Kaynak: Zaman Australia
Sosyal Medya
© 2012 Copyright - Sitemizin İçeriği İzin Alınmadan Kullanılamaz ve Kopyalanamaz. Tüm Hakları Mehmet Ali KARAMEMİŞ'e Aittir.