Ana Sayfa Özgeçmiş Görevler Basında Karamemiş Ödüller Foto Galeri İletişim
CAFE SİYASET: AVUSTRALYA İLE 'SÜRYANİ SOYKIRIMI' KRİZİ
11.12.2009 19:36:53
CAFE SİYASET: AVUSTRALYA İLE 'SÜRYANİ SOYKIRIMI' KRİZİ
Süryani Evrensel İttifakı adlı derneğin başı çektiği grup, "Türkler bize soykırım yaptı" diye Sydney'in göbeğine topuz şeklinde kocaman bir soykırım anıtı dikmeye hazırlanıyor.
Fairfield semtine yerleştirilecek olan 4,5 metre yüksekliğindeki heykel, "Süryani bayrağı" ile birlikte bir küreyi tutan eli betimliyor, amacı da "insanların soykırım korkusu olmadan yaşaması" gibi bir şekilde açıklanıyor.
Anıt, 20'nci yüzyılda dini ve siyasi sebeplerle "Türkiye, Irak, İran'da özellikle 1915 ve sonrasında öldürülen kişilerin anısı"na açılacak.
Heykelin dikileceği Bonnyrigg parkının karşısındaki arazinin adı da tarihteki Süryani devletinin başkenti olan 'Ninova' bahçesi olacak.
Her 10 kişiden birinin Süryani olduğu açıklanan Fairfield'de, Belediye Meclisi konuya hassas görünüyor.
Anıt dikilmesi için Süryani Evrensel İttifakı'nın sunduğu teklif 15 Aralık 2009 Salı günü Fairfield Belediye Meclisi'nde görüşülecek.
Türk, Iraklı ve İranlılardan zulüm gördüklerini, hala travma yaşadıklarını belirten Süryani birliği, "Dünyanın en iyi kenti Sydney'de yaşamaktan dolayı kendimizi ayrıcalıklı sayıyoruz ama toplumumuz ne yazık ki geçmişte yaşanan trajik olayları hala unutamıyor. Soykırım yüzünden devletsiz kaldık" diyor.
Bu Fairfield'daki Süryanilerin 'soykırım' anıtı açmak için bu yıl ikinci denemeleri. Assyrian Universal Alliance / Süryani Evrensel İttifakı'nın sözcüsü Hermiz Şahin, Fairfield'in yerel gazetesi Fairfield Advance'de çıkan haberde bakın ne diyor:  "Bu çok büyük bir heykel olacak. Herkes bunu duyacak ve yurtdışından bu anıtı ziyarete gelecekler."
Sydney bir nevi Erivan olacak anlayacağınız. Erivan'daki soykırım anıtının Süryani versiyonu, yurtdışından politikacıları, ziyaretçileri ağırlayacak.
Süryani birliği, NSW Local Government Association / NSW Belediyeler Birliği'nin zaten Süryani soykırımını tanıdığını iddia ederek, kendilerini destekleyen bir diğer kanıt olarak da International Association of Genocide Scholars / Uluslararası Soykırım Araştırmacıları Birliği'nin 2007 yılında yayınladığı bir kararı sunuyor teklifinde.
Bu kararda, Türklerin 1914 ve 1923 yılları arasında Osmanlı Yunanına, Ermenilere, Pontuslu Rumlara ve Süryanilere 'soykırım' uyguladığı iddiası yer alıyor. Daha önce Fransa, İsveç, ABD'de de rahatça 'Süryani soykırımı' anıtları açtıklarını dile getiren dernek yöneticileri, sıranın artık Avustralya'ya geldiğine dikkat çekiyor.
Anıtın üzerindeki tabelada şunlar yazacak: "Bu heykel 1915'te 1. Dünya Savaşı'nda, 1933'teki Simile Katliamı'nda (Irak) ve sonrasında yaşamını yitiren Süryani Soykırımı kurbanlarına adanmıştır." The Assyrian Universal Alliance - Australia Sydney.
Bu şemsiye kuruluşu Avustralya'da bulunan ve İran, Irak ve Türkiye'den gelen Süryanilerin kurduğu çok sayıda dernek de destekliyor. Süryani Türklerin derneği Babylon Cultural Association da organizasyonun içinde.
Anıta destek veren tüm kuruluşların adı, belediyeden gelen yazıda, The Assyrian Australian National Federation, The Assyrian Australian Association, The Assyrian Charity and Educational Community, Assyrian National Centre, Babylon Cultural Association ve Assyrian Universal Alliance olarak sıralanıyor.
Fairfield Advance gazetesinde çıkan habere bakılırsa, Fairfield belediyesi başkan yardımcıları Anwar Khoshaba, Sam Yousif ve Albert Mooshi, Assyrian Universal Alliance ile "çok sıkı" ilişkileri olduğunu beyan ediyorlar. Elimize geçen belediye bülteninden anlaşılıyor ki, bu heykelin tüm masrafı da Süryani Evrensel İttifakı tarafından karşılanıyor.
Tarihsel temelden yoksun ve Avustralya'da uyum içinde yaşayan etnik topluluklar arasında ayrımcılık ve husumet yaratmaya hizmet edecek bu girişim elbette, Türkiye Cumhuriyeti ile Avustralya devleti arasındaki ilişkileri de olumsuz etkileyecek. Aldığımız bilgilere göre, konuyla ilgili Türkiye Cumhuriyeti Sydney Başkonsolosluğu da eyalet hükümeti ve yerel yönetimler nezdinde gerekli resmi girişimlerde bulunuyor. Bakalım 15 Aralık Salı Günü Fairfield Belediyesi Meclis Üyeleri ne yönde karar alacak, merakla bekliyoruz.
Türk toplumunda e-dilekçe kampanyası
Sözde "Süryani soykırımı" anıtı teklifinin belediye meclisince ret edilmesi için, Avustralyalı Türkler de http://www.gopetition.com/online/32646.html adresinden bir e-dilekçe kampanyası başlattı. Avustralya'daki Türk dernek ve birlikleri de birleşerek bu girişime karşı sivil harekete geçtiler:
NSW Türk Kuruluşları Konsey Başkanı Dursun Candemir:

"Biz bu tür olayları zaman zaman bekliyoruz. Osmanlı İmparatorluğu 30'dan fazla milleti bir arada tutmuş. Dolayısıyla o günkü problemler bugünün şartları ile değerlendirilemez. Eğer bugünün şartları ile değerlendirilecekse, İngilizler, Avustralyalılar, İspanyollar, Fransızlar, Amerikalıların da kendi olaylarını aynı bakış açısıyla değerlendirmeleri lazım. Süryanilerin, soykırıma uğradığı, kökten yok edildiğine dair suçlamaları var. Üstelik bugün Süryaniler Mardin, Midyat, Nusaybin çevresinde gayet zengin muhitlerde yaşıyorlar. Türkiye'den İsviçre'ye, bir kısmı da İsveç'e giderek zenginleştiler ve Türkiye'ye döndüler. Bugün Mardin'de, Midyat'ta lüks villalar içinde, İstanbul'da bile kimsenin yaşayamayacağı lüks standartlarda yaşıyorlar. Ermenilerden esinleniyorlar. Bu girişimin arkasında Türkiye'ye ve Osmanlı'ya karşı olan kin var."
Avustralya Türk Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Mehmet Karamemiş:

"Biz göçmenler geldiğimiz ülkelerdeki problemleri Avustralya'ya taşımamalıyız. Bunlara hazırlıklı olmamız lazım, bizlere kin besleyenler birbirlerine destek oluyorlar. Ermenistan yaptıkları ile bir şeyler elde etmek üzere, başka gruplar da kendilerini dünya kamuoyuna duyurmak için aynı yolu, en kolay yolu seçiyorlar. Madem Süryanilerin bir kısmı da Irak'ta katliama uğramış, Irak kökenliler. Neden bu anıtı Irak'ta yapmıyorlar. Üstelik şimdi ABD yüzünden Irak'ta siyasi ortam da müsait. Neden Avustralya'yı seçiyorlar, çok manidar."
Sydney Türk Dayanışma Derneği Başkanı:

"Süryaniler Türkiye'de gayet rahat, en güzel yerlerde yaşıyorlar. Kimse kimseye karışmıyor. Böyle bir anıtı kesinlikle kabul etmiyoruz, bunu saçma ve yanlış buluyoruz. Her önüne gelen istediği yere heykel dikememeli. Neden buradaki Türk toplumunu bu denli rahatsız ediyorlar? Bizim hem eyalet hem federal hükümetin başbakanlarına bu konuyu iletmemiz lazım."
Auburn Gelibolu Cami Derneği Başkanı:

"Dünyada Türk düşmanlığı almış başını gidiyor. Süryani derneklerince yapılan bu iş Avustralya'da bölücülük yapmaktır. Türkiye açısından bakarsak, Süryaniler yıllarca Türkiye'nin aşını, ekmeğini yemişler. Olmaması lazım. Bu noktada Türkiye Cumhuriyeti devletinin de buradaki Türk toplumuna sahip çıkması gerekir. Türkiye Cumhuriyeti Avustralya'da güçlü bir Türk lobisi oluşturmak için ön ayak olmalıdır, her şeyi fahri olarak vatandaşlardan beklemek doğru değil."
Sosyal Medya
© 2012 Copyright - Sitemizin İçeriği İzin Alınmadan Kullanılamaz ve Kopyalanamaz. Tüm Hakları Mehmet Ali KARAMEMİŞ'e Aittir.