Ana Sayfa Özgeçmiş Görevler Basında Karamemiş Ödüller Foto Galeri İletişim
MİLLİYET: 150 dolarla gitti, 90 milyon dolarlık servetin sahibi oldu
29.12.2006 19:04:49
MİLLİYET: 150 dolarla gitti, 90 milyon dolarlık servetin sahibi oldu
      Ethem YENİGÜRBÜZ/ÇANKIRI, (DHA)

YILLAR önce Çankırı'dan Avustralya’ya 150 dolarla giden Mehmet Karamemiş, bugün 90 milyon dolarlık bir servetin sahibi.
      1987 yılında ailesi ile birlikte Çankırı’dan Avustralya’ya giden mobilya ustası Mehmet Karamemiş, kendi alanında iş bulamayınca bir otomobil fabrikasında işçi olarak işe başladı. Fabrikada çalışırken aynı zamanda araba garajında da küçük bir atölye kuran Karamemiş, boş zamanlarında mutfak dolap kapaklarını tamir edip satmaya başladı. 10 yıl sonra 2 bin dolar sermaye ile Karaboard Mobilya Fabrikasını kuran Mehmet Karamemiş’in başlangıçta işleri iyi gitmedi. Üç kez iflas etmesine rağmen hiç yılmadı. Eşinin altınlarını ve arabasını satıp tekrar iş dünyasına atılan Karamemiş, ürettiği tüm mutfak dolaplarını Sidney’de bir mobilya mağazasına satınca önü açıldı.
      
      DÜZCE VE ANKARA'DA 2 MOBİLYA FABRİKASI KURDU

      Kısa sürede ürettiği tüm dolapları satmayı başaran Karamemiş, 12 bin 500 metrekare kapalı alana bir fabrika yaptırdı. Fabrikasında 150 kişiye istihdam sağlayan Karamemiş, Avustralya ve Pasifik ülkeleri başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesine mutfak kapakları satıyor. Kısa sürede Avustralya’da sektöründe söz sahibi olan şirket konumuna geldiklerini belirten Mehmet Karamemiş, kısa bir süre önce Düzce ve Ankara’da iki mobilya fabrikası kurduklarını da ifade etti.
      
      AVUSTRALYA'NIN ULUSAL TV'SINDE HABER KONUSU OLDU

      Aynı zamanda Avustralya Türk Ticaret Odası Başkanı da olan Mehmet Karamemiş’in Çankırı’dan 150 dolarla başlayan başarı dolu hayat hikayesi ülkedeki ulusal televizyonlara da haber konusu oldu. Avustralya’da yayın yapan SBS Televizyonunun Karamemiş’in başarı öyküsünü belgesele dönüştürmek için çalışmalar yaptığı öğrenildi.
      Evli ve 4 çocuk babası olan Çankırılı Türk işadamının bu başarısı Monash Üniversitesi’nde de iş alanında eğitim gören öğrencilere ders olarak anlatılmaya başlandı. Bugünlere gelirken çok büyük sıkıntılar çektiğini belirten Karaboard Firmasının sahibi Mehmet Karamemiş, “Fabrikayı kurduğumda İngilizce bilmiyordum. İşe gelirken benzin paramı arkadaşlardan borç alıyordum. Şimdi tüm makine parkımızı yeniledik. Türkiye’de yatırım yaptık. Diğer ülkelerde de yatırım planlarımız var. Benim Türkiye’den binlerce kilometre uzaklıktaki bu ülkede yakaladığım başarı, aslında Türk toplumunun başarısıdır'' diye konuştu.
      
      AVUSTRALYA MALİYE BAKANLIĞI’NDAN 2 YIL ÖDÜL ALDI

      Çankırı’dan Avustralya’ya uzanan başarı öyküsü Avustralya’da tüm kesimlerce dikkatle izlendi ve örnek gösterildi. Bu ülkenin Maliye Bakanlığı da başarılı Türk işadamını 2004-2005 ve 2005-2006 yıllarında iki kez üst üste ‘Ethnic Business Awards’ (Farklı Kültürlerde İş Dünyasını Yönetenler) ödülünü verdi.
Sosyal Medya
© 2012 Copyright - Sitemizin İçeriği İzin Alınmadan Kullanılamaz ve Kopyalanamaz. Tüm Hakları Mehmet Ali KARAMEMİŞ'e Aittir.