Ana Sayfa Özgeçmiş Görevler Basında Karamemiş Ödüller Foto Galeri İletişim
HURRİYET: Mobilya ustasının servet yolculuğu
10.05.2008 16:39:29
HURRİYET: Mobilya ustasının servet yolculuğu
Çankırılı mobilya ustası Mehmet Karamemiş, cebindeki 150 dolarla gittiği Avustralya’da yılmadan çalıştı ve 90 milyon dolarlık servetin sahibi oldu.

YILLAR önce Çankırı’dan Avustralya’ya 150 dolarla giden Mehmet Karamemiş, bugün 90 milyon dolarlık bir servetin sahibi. 1987 yılında ailesi ile birlikte Çankırı’dan Avustralya’ya giden mobilya ustası Mehmet Karamemiş, kendi alanında iş bulamayınca bir otomobil fabrikasında işçi olarak işe başladı. Fabrikada çalışırken aynı zamanda araba garajında da küçük bir atölye kuran Karamemiş, boş zamanlarında mutfak dolap kapaklarını tamir edip satmaya başladı. 10 yıl sonra 2 bin dolar sermaye ile Karaboard Mobilya Fabrikasını kuran Mehmet Karamemiş’in başlangıçta işleri iyi gitmedi.

ULUSAL TV’DE HABER OLDU

Üç kez iflas etmesine rağmen hiç yılmadı. Eşinin altınlarını ve arabasını satıp tekrar iş dünyasına atılan Karamemiş, ürettiği tüm mutfak dolaplarını Avustralya’nın başkenti Sidney’de bir mobilya mağazasına satın alınca önü açıldı. Aynı zamanda Avustralya Türk Ticaret Odası Başkanı da olan Karamemiş’in Çankırı’dan 150 dolarla başlayan başarı dolu hayat hikayesi ülkedeki ulusal televizyonlara da haber konusu oldu. Avustralya’da yayın yapan SBS Televizyonunun Karamemiş’in başarı öyküsünü belgesele dönüştürmek için çalışmalar yaptığı öğrenildi. Evli ve 4 çocuk babası olan Çankırılı Türk işadamının bu başarısı Monash Üniversitesi’nde de iş alanında eğitim gören öğrencilere ders olarak anlatılmaya başlandı.

İki kez ödül aldı: Avustralya Maliye Bakanlığı da başarılı Türk işadamı Karamemiş’e 2004-2005 ve 2005-2006 yıllarında iki kez üst üste ’Ethnic Business Awards’ (Farklı Kültürlerde İş Dünyasını Yönetenler) ödülünü verdi.

Ankara ve Düzye’ye fabrika

KIsa sürede ürettiği tüm dolapları satmayı başaran Karamemiş, 12 bin 500 metrekare kapalı alana bir fabrika yaptırdı. Fabrikasında 150 kişiye istihdam sağlayan Karamemiş, Avustralya ve Pasifik ülkeleri başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesine mutfak kapakları satıyor. Kısa sürede Avustralya’da sektöründe söz sahibi olan şirket konumuna geldiklerini belirten Çankırılı Mehmet Karamemiş, kısa bir süre önce Düzce ve Ankara’da iki mobilya fabrikası kurduklarını da ifade etti.
Sosyal Medya
© 2012 Copyright - Sitemizin İçeriği İzin Alınmadan Kullanılamaz ve Kopyalanamaz. Tüm Hakları Mehmet Ali KARAMEMİŞ'e Aittir.