Ana Sayfa Özgeçmiş Görevler Basında Karamemiş Ödüller Foto Galeri İletişim
PATRONLAR DÜNYASI: 150 doları 90 milyon dolar yaptı
2.12.2006 22:54:22
PATRONLAR DÜNYASI: 150 doları 90 milyon dolar yaptı
Yaklaşık 20 yıl önce cebindeki 150 dolar harçlığıyla Avustralya'ya giden Çankırılı Mehmet Akmemiş, bugün 90 milyon dolarlık bir servetin sahibi oldu.


Çankırı'dan, 1987 yılında ailesi ile birlikte Avustralya'ya giden mobilya ustası Mehmet Karamemiş, kendi alanında iş bulamayınca bir otomobil fabrikasında işçi olarak işe başladı.Fabrikada çalışırken aynı zamanda araba garajında da küçük bir atölye kuran Karamemiş, boş zamanlarında mutfak kapaklarını tamir edip satmaya başladı. 10 yıl sonra 2 bin dolar sermaye ile Karaboard Mobilya Fabrikası'nı kuran Mehmet Karamemiş'in başlangıçta işleri pek yolunda gitmedi. Üç kez iflas etmesine rağmen hiç yılmayan Akmemiş, eşinin altınlarını ve arabasını satıp tekrar iş dünyasına atıldı. Ürettiği tüm kapaklarını Avustralya'nın başkenti Sidney'de bir mobilya mağazasına satınca talihi döndü. Kısa sürede ürettiği kapakları satmayı başaran Karamemiş, 12 bin 500 metrekare kapalı alana bir fabrika inşa etti.
Fabrikasında 150 kişiye istihdam sağlayan Karamemiş, şimdi Avustralya ve Pasifik ülkeleri başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesine mutfak kapakları satıyor. Kısa sürede Avustralya'da kendi sektöründe söz sahibi olan şirket haline geldiklerini belirten Mehmet Karamemiş, bu bağlamda Düzce ve Ankara'da da iki mobilya fabrikası kurmuş.Aynı zamanda Avustralya Türk Ticaret Odası Başkanı da olan Mehmet Karamemiş'in Çankırı'dan 150 dolarla başlayan başarı dolu hayat hikayesi Avustralya'daki ulusal televizyonlara da haber konusu oldu. Avustralya'da yayın yapan SBS Televizyonu da Karamemiş'in başarı öyküsünün belgeselini çekmek için çalışma yapıyor.
Evli ve 4 çocuk babası Çankırılı girişimcinin hikayesi, Monash Üniversitesi'nde de öğrencilere ders olarak anlatılıyor. Bugünlere gelirken çok büyük sıkıntılar çektiğini belirten Karaboard Firmasının sahibi Mehmet Karamemiş, "Fabrikayı kurduğumda İngilizce bilmiyordum. İşe gelirken benzin paramı arkadaşlardan borç alıyordum. Şimdi tüm makine parkımızı yeniledik. Türkiye'de yatırım yaptık. Diğer ülkelerde de yatırım planlarımız var. Benim Türkiye'den binlerce kilometre uzaktaki bu ülkede yakaladığım başarı aslında Türk toplumunun başarısıdır" dedi.Çankırı'dan Avustralya'ya uzanan başarı öyküsü Avustralya'da tüm kesimlerce dikkatle izlendi ve örnek gösterildi. Bu ülkenin Maliye Bakanlığı da başarılı Türk işadamına 2004-2005 ve 2005-2006 yıllarında iki kez üst üste "Ethnic Business Awards (Farklı Kültürlerde İş Dünyasını Yönetenler) ödülünü verdi.

Çankırı/Cihan
Sosyal Medya
© 2012 Copyright - Sitemizin İçeriği İzin Alınmadan Kullanılamaz ve Kopyalanamaz. Tüm Hakları Mehmet Ali KARAMEMİŞ'e Aittir.