Ana Sayfa Özgeçmiş Görevler Basında Karamemiş Ödüller Foto Galeri İletişim
TBMM: ARINÇ: ''BİZİ BİZ YAPAN DEĞERLERİN BAŞINDA İNANCIMIZ GELİYOR''
10.05.2005 15:33:25
TBMM: ARINÇ: ''BİZİ BİZ YAPAN DEĞERLERİN BAŞINDA İNANCIMIZ GELİYOR''
TBMM Başkanı Bülent Arınç başkanlığındaki Türk Parlamento heyeti, Avustralya ziyaretinin üçüncü gününde, Osmanlı Yaşlılar Evi ile Türk-İslam ve Kültür Derneği'ni ziyaret etti. Arınç, kapı ve mutfak panelleri üreten bir Türk şirketinin yeni fabrikasının açılışını da yaptı.

Bülent Arınç beraberindeki Parlamento heyeti ile birlikte gerçekleştirdiği Türk-İslam Derneği bünyesinde faaliyetini sürdüren Osmanlı Yaşlılar Evi'nde bulunan yaşlıları ziyaretinde ''Bizi biz yapan değerlerin başında inancımız geliyor'' dedi.

Yaşlılar Evi Yöneticisi Zehra Aktaş, 1999 yılında 30 yatak kapasitesiyle açılan evde, halen 18'i kadın, 9'u erkek 27 kişinin yaşadığını söyledi.

TBMM Başkanı, yaşlıların odalarını gezerken, ev sakinleri ile sohbet eden Arınç'ın ziyaretinde, duygulu anlar yaşandı. Yaşlılar evinde kalanlar, karşılarında Türkiye'den gelen heyeti görünce, memleket özlemiyle gözleri doldu. Yaşlıların isteği üzerine TBMM Başkanı Bülent Arınç ve eşi Münevver Arınç, evde kalanlarla fotoğraf çektirdi.

Arınç ve beraberindekiler, daha sonra Türklerin yoğun olarak yaşadığı Broadmeadows semtindeki Türk İslam ve Kültür Derneği'ne gitti. Derneğe gelişinde bir vatandaş, Arınç'a, 15 yıl önce yaptığı özel ziyaret sırasında çekilmiş fotoğraflarını hediye etti. Yetkililer, TBMM Başkanı'na derneğin faaliyetleri hakkında bilgi verdi. Vatandaşlara hitaben konuşan Arınç, ''dinin, sosyal hayatın gerçeği, İslam dininin dinlerin en mükemmeli olduğunu'' söyledi. Arınç, şunları kaydetti:

''Bizi biz yapan değerlerin başında inancımız geliyor. Annem Kuran'ı 55 yaşındayken öğrendi. Kuran okumanın, öğrenmenin yaşı da yoktur. Yaş küçükken kolay öğreniliyor. 'Yaşım geçti' dememelisiniz. Kuran öğrenmeyi kendinize düstur edinin.

Milletimiz, İslam'a yüzlerce yıl hizmet etti. Büyük imparatorluklar kurduk, gittiğimiz yerlerde büyük eserler bıraktık. Bir arada yaşamayı bilen bir dinin mensuplarıyız. Biz, Muhammed gibi İsa'yı, Musa'yı da biliyor, seviyoruz. Farkımız, bütün peygamberleri Allah'ın elçisi olarak bilmektir. Diğer dinlerin mensuplarına da saygımız var. Onların da inancına saygı gösteririz. Hatta resmi düşüncemiz olarak, yani devletimizin laik, demokratik, sosyal bir hukuk devleti olduğunu bilerek, laik yaşam içinde dinden uzak olanlara da düşman olarak bakmak değil, onları da bu hoşgörü ve farklılıklar içinde, eşit bireyler olarak görmek inancında ve mecburiyetindeyiz.''

TBMM Başkanı Bülent Arınç, konuşmasının ardından derneğin yaptırdığı Broadmeadows Camii'ni gezdi.

Arınç ve beraberindekiler, daha sonra Melbourne Türk Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Ali Karamemiş'in sahibi olduğu kapı ve mutfak panelleri üreten Nu-Door adlı şirketin yeni fabrikasını gezdi ve resmi açılışını yaptı. Açılış törenine, Viktorya Eyaleti Sanayi Bakanı Andre Haermeyer ve Hume Belediye Başkanı Kevin Sheehan da katıldı.

Eyalet Sanayi Bakanı Haermeyer, Türklerin iş alanı, ekonomi ve sosyal alanda aktif roller üstlendiklerini söyledi. Bakan Andre Haermeyer, Viktorya Eyaletinin Avustralya'nın sanayi merkezi olduğunu, tüm Avustralya sanayiinin yüzde 34'ünün bu eyalette bulunduğunu söyledi.

TBMM Başkanı Arınç ise Türkiye'den çok uzaklarda, Avustralya ekonomisine Türk şirketlerinin katkıda bulunmasına çok sevindiklerini belirtti. Arınç, ''Burası, Türklerin çok yoğun yaşadığı bir yer. Yurttaşlarımız burada yaşamaktan mutlular. Onlar bu ülkenin mutlu birer vatandaşı olarak yaşamak istiyorlar'' diye konuştu.

Arınç başkanlığındaki heyet, yerel saatle akşam, Hume Belediye Başkanı Kevin Sheehan'ın vereceği resepsiyona katılacak. Millenium Homme Collection şirketinin sahibi, Türk işadamı Rıza Gençoğlu'nun vereceği akşam yemeğinde bulunacak heyet, geleneksel temalı Türk kıyafetlerinin modernize edilmiş tasarımla sunulacağı defileyi de izleyecek.

TBMM heyeti, Melbourne'deki temaslarının ardından, gezinin ikinci durağı Kanberra'ya geçerek, Avustralya'nın Federal Senato, Meclis ve hükümet yetkilileri ile görüşmelerde bulunacak.

Arınç'a Avustralya gezisinde, AK Parti Edirne Milletvekili Ali Ayağ, Yalova Milletvekili Şükrü Önder ile CHP Muğla Milletvekili Cumhur Yaka eşlik ediyor.
Sosyal Medya
© 2012 Copyright - Sitemizin İçeriği İzin Alınmadan Kullanılamaz ve Kopyalanamaz. Tüm Hakları Mehmet Ali KARAMEMİŞ'e Aittir.