Ana Sayfa Özgeçmiş Görevler Basında Karamemiş Ödüller Foto Galeri İletişim
DHA: DOSTLUĞUN ADI :Gelibolu Gençlik Tenis Turnuvası
10.06.2008 15:10:25
DHA: DOSTLUĞUN ADI :Gelibolu Gençlik Tenis Turnuvası
Avustralya Türk Sanayici ve İşadamları Derneği ve Avustralya Tenis Federasyonu’nun ortaklaşa düzenleyecekleri ve Anzak Savaşlarına katılmış ülkelerin sporcularının katılacağı “Gelibolu Gençlik Tenis Turnuvası” Avustralya Türk ve Yabancı basın mensuplarının katıldığı bir toplantı ile tanıtıldı.

Gelibolu Gençlik Tenis Kupası’nın basına tanıtımına Avustralya Açık Tenis Turnuvasının Direktörü Craig Tiley,Avustralya Türk Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Mehmet Ali Karamemiş ve Yönetim kurulu üyesi Ümit Oraloğlu katıldı.

19-24 Nisan 2008 tarihleri arasında gerçekleşecek olan organizasyonda ANZAK savaşlarına katılmış olan ülkelerin 16 yaş altı sporcularının katılacağı ve tenis turnuvasının bundan sonra geleneksel hale geleceği belirtilirken turnuva karşılaşmaları ise Avustralya Açık Tenis Turnuvasının düzenlendiği Melbourne Park’ta oynanacak.

Avustalyalı ünlü Wimbeldon tenis şampiyonu Pat Cash’in 2004 yılında Gelibolu’yu ziyaretinden sonra çok duygulandığı ve bunun akabinde Avustralya’da Gelibolu’yu hatırlatacak bir etkinlik yapılması için gönüllü elçi olduğu bildirildi.
Dünyanın en önemli tenis organizasyonlarından biri olan Avustralya Açık Tenis Turnuvası Direktörü Craig Tiley “ATBI (Avustralya Türk Sanayici ve İşadamları Derneği) ile birlikte bu büyük işbirliğine girdiğimiz için çok heyecanlıyız”dedi. Gelibolu Gençlik Tenis Kupası’nın dünyaca tanınan bir etkinlik olcağını da söyleyen Tiley”Yapacağımız bu etkinlik Uluslarası Tenis Federasyonu tarafından da tasdik edildi” dedi.Daha önceleri dünyaca ünlü raketler Federer ve Maria Sharapova’nın da bu tür turnuvalara katıldıklarını da katıldıklarını söyledi.
Avustralya Türk Sanayici ve İşadamları Derneği adına konuşan yönetim kurulu üyesi Ümit Oraloğlu ise “Avustralya’da yaşayan Türk ve Avustralyalı gençlerin ANZAK ruhunu canlı tutmaları için iyi bir fırsat” dedi.ATBI olarak böyle bir etkinliğin içinde oldukları için gurur duyduklarını söyleyen Oraloğlu ,“Bu etkinlik sadece Türklerin ve Avustralya’ların değil Gelibolu’da savaşmış olan Güney Afrika,Kanada,İngiltere ve Fransa gibi ülkelerin de katılacağı bir turnuva olma özelelliğini taşıyor” dedi.Gelibolu Gençlik Tenis Kupası’na Türkiye’den 6 sporcunun davet edildiği belirtildi.

Avustralya Türk Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Mehmet Ali Karamemiş ise basın toplantısı sonunda “Biz böyle bir etkinlikte olduğumuz için gurur duyuyoruz ve bu etkinlği gerçekleştiren arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum” dedi. Gelibolu Gençlik Tenis Kupası’nın Uluslarası Tenis Federasyonu’nun 4’üncü grup çatısı altında, uluslararası bir turnuva olma özelliğine sahip olduğunu belirten Başkan Karamemiş , turnuvanın finalinin 24 Nisan’da oynanmasının sebebini ise yurt dışında yaşayan Türklerin her 24 Nisan’da bazı sıkıntılar yaşadığını ve bu sıkıntıları aşmak için finalin 24 Nisan’da oynanacağını belirtirken “Bu etkinlik Türkiye’yi tanıtan bir etkinlik olacak” dedi.Bilindiği üzere ANZAK savaşlarının yapıldığı tarih olan 24 Nisan dünyanın farklı yerlerinde Türklerin protesto edilmesine sahne oluyordu.

ATBI yönetim kurulu üyesi İbrahim Şahin ise “Biz bu öneriyi ilk olarak 6 ay önce yönetim kurulu olarak ele aldığımızda çok beğenimizi kazandı.Avustralya ve Türkiye’nin şu andaki mevcut dostluğunu daha da pekiştirmek 1915 yılındaki Çanakkale savaşlarında harp etmeleri ve bunun çok güzel bir dostluğa dönüştürülmesi ve dünyaya örnek olması biz Avustralya’da yaşayan Avustralya Türkleri olarak da buna sahip çıkmamızı doğal ve güzel bir olay olarak görüyorum.” dedi.

140 sporcunun katılacağı Gelibolu Gençlik Tenis Kupası’nın Avustralya Türk Sanayici ve İşadamları Derneği’ne olan maliyeti ise belirtilmedi.Basın toplantısı sonunda Avustralya Tenis Federasyonu’nun binası basın mensuplarına gezdirildi.

DHA MELBOURNE / Muzaffer ÖZÇELİK

KAYNAK: http://www.austurkiye.net/print.asp?islem=2&SayfaNo=1525
Sosyal Medya
© 2012 Copyright - Sitemizin İçeriği İzin Alınmadan Kullanılamaz ve Kopyalanamaz. Tüm Hakları Mehmet Ali KARAMEMİŞ'e Aittir.