Ana Sayfa Özgeçmiş Görevler Basında Karamemiş Ödüller Foto Galeri İletişim
TURKISH NEWS WEEKLY: Auburn’da öğrencilere çifte tören
27.05.2009 14:46:26
TURKISH NEWS WEEKLY: Auburn’da öğrencilere çifte tören

Sydney Başkonsolosluğunca düzenlenen geleneksel HSC töreninde ilk üçe giren Türk öğrenciye ATSİAD tarafından birer dizüstü bilgisayar armağan edildi. Tarihlerin çakışması nedeniyle 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı da kutlandı

TC Sydney Başkonsolosluğunca geleneksel olarak düzenlenen HSC’de başarılı olarak üniversitelere giren Türk öğrencilerin ödül töreni bu yıl 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’yla birleştirilerek yapıldı.

Pazar günü Auburn’daki Türk Kültür Evi salonunda düzenlenen çifte törene çok sayıda vatandaş katıldı.

Selin Erey’in sunuculuğunu üstlendiği tören ulusal marşların okunmasıyla başladı. Kürsüye gelen Sydney Başkonsolosu Renan Şekeroğlu katılımcılara teşekkür ederek başladığı konuşmasında, “İlk defa bugün de aramızda bulunan Hüseyin Açıkgöz’ün girişimleriyle 1996 yılında yapılmaya başlanan sertifika törenlerinin bu yıl 13’üncüsünü gerçekleştirmenin mutluluğunu hep birliklte yaşıyoruz” dedi. Şekeroğlu Avustralya’da yüksek öğrenim gören Türk öğrenci sayısının giderek artmasını sevindirici bir gelişme olarak gördüğünü belirterek, “Yaklaşık 40 yıl önce vatanlarını bırakarak yeni umutlara doğru yelken açan Türk toplumunun Avustralya’da bugün geldiği nokta hepimiz için gurur vericidir. Avustralya toplum hayatının her alanına nüfuz eden Avustralyalı Türkler, bugüne kadar hemen her meslek dalında başarılara imza atan seçkin mensuplar yetiştirme başarısını göstermiştir. Ortaya koydukları pozitif ivmeyle gerek Avustralya sosyal ve ekonomik ha-yatının ayrılmaz bir parçası, gerekse çokkültürlü Avustralya toplumunun önemli bir zenginliği olduklarını sergilemişlerdir” şeklinde konuştu.

Törende ödül alacak öğrencilere gösterdikleri başarıdan dolayı tebrik ettiğini belirten Başkonsolos Şekeroğlu, onlara master ve doktora eğitimini de devam etmeleri konusunda tavsiyede bulundu.

Sydney Başkonsolosu Renan Şekeroğlu konuşmasının ikinci bölümünde 19 Mayıs tarihinin önem ve anlamına değindi. Büyük önder Atatürk’ün milli mücadeleye başlatmak için Samsun’a çıkışının 90’ıncı yıldönümünü idrak ettiğimizi belirten Şekeroğlu, “Atatürk 19 Mayıs 1919 tarihinde her türlü yokluk ve engellere rağmen bu mücadeleyi başlatırken, sadece ve sadece tarih boyunca hür ve bağımsız yaşamış Türk milletine güvenmiş, gerçekleştirdikleriyle yalnız yorgun bir milleti uyandırmakla kalmamış, Türk ulusunun modernleşme ve bağımsızlık yönünde tüm dünya uluslarına örnek olmasına liderlik etmiştir” dedi.

Konuşmasını herkesin bayramını kutlayarak bitiren Renan Şekeroğlu gençlerin Atatürk ilkelerine bağlı örnek birer Avustralya vatandaşı olacağına inandığını vurguladı.

Tören, Eğitim Ataşesi Mahmut Ayhan ve 2008 HSC’de 99.40 puanla Türk öğrenciler arasında birinci gelen Semra Avcuoğulları’nın konuşmasıyla devam etti.

Konuşmaların ardından Başkonsolos Şekeroğlu HSC’de ilk üçü paylaşan öğrencilere ödüllerini verdi. Şekeroğlu HSC birincisi Semra Avcuoğulları, ikincisi Osman Aydoğan ve üçüncüsü İlyas Gürbüz’e başkonsolosluğun takdirnamelerini ve kalemlerini verirken Avustralya Türk Sanayici ve İşadamları Derneği (ATSİAD) Başkanı Mehmet Ali Karamemiş de kuruluşları adına öğrencilere birer dizüstü bilgisayar armağan etti.

Mikrofona gelerek konuşan Başkan Karamemiş öğrencileri başarılarından ötürü kutladı. İlk üçe giren öğrencilere bir diğer hediyede işadamı Cabbar Algın’dan geldi. Dizüstü bilgisayarların taşıma çantalarını hediye eden Algın’ın ardından Mason Black Lawyers hukuk bürosunun ortaklarından Türk avukat Muharrem Candan Koyuncu da bi-rinci gelen Semra Avcuoğulları’nı ödüllendirdi.

Daha sonra mikrofona davet edilen ve 93.15 puanla HSC Türkçe birincisi olan Seher Aslaner uzun uzu alkışlanan bir konuşma yaptı. Aslaner duygu yüklü konuşmasında şu ifadelere yer verdi;

“Onlar... Kuzey ormanlarından çıkıp geldiler; cesur, kuvvetli ve marifetliydiler. Önce Altay-Kırgız Bozkırlarına, sonra da M.Ö. 3 Bin yılından itibaren Çin içlerine yayıldılar. kendilerine Tanrı’nın askerleri olarak nitelendiren; isimleri güç, kuvvet, kudret, oldunluk ve nizamı yansıtan bu gözü pek insanlar, kurdukları 120 devletle tarihe adlarını kazıdılar. Teoman’la Orta Asya’da ilk devletlerini kurdular; Atilla’yla Avrupa’yı, Murat Kağan’la Çin’in titrettiler. Alp Arslan’la Medeniyetler Beşiği’nin kapılarını araladılar; Fatih ile fethedilemez denileni fethettiler ve Mustafa Kemal ile sönmek üzere olan bir ateşi yeniden kıvılcımlandırlar. Onlar... Cesur , kuvvetli ma-rifetliydiler ve destanları ebediyete kadar sürecektir....”

Konuşmasını Türk dilinin önemini belirterek sürdüren Aslaner, sözlerini ‘Ne mutlu Türküm diyene!” vecizesiyle bitirdi. Seher Aslaner’e ödülü ise Türkçe öğretmeni Dursun Güzel tarafından takdim edildi.

Törenin ikinci bölümü ise 19 Mayıs Atatürk Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’na ayrıldı. Bu bölümde Dulwich Hill Cumartesi Türk Okulu’ndan Cem Erey Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudu. Wollongong Üniversitesi öğrencisi Malik Taşkın’ın 19 Mayıs ile ilgili bilgisayar sunumuyla ABD eski Devlet Başkanı J.F. Kennedy’nin kendi sesiyle Atatürk hakkındaki övgü dolu sözleri dinletildi. ‘Mustafa Kemal’in Kağnısı’ adlı şiiri okuyan Şahin Tutuş’un ardından Ahmet (gitar), Özlem (solist) ve Ahmet (keman) üçlüsünden harika eserler dinlendi. Şule Kolej öğrencilerinin folklor göste-risiyle süren tören kısa adı TURKOISE olan Üniversiteli Türk Öğrenci Derneği’nin sunumun ardından yapılan ödül töreniyle son buldu.

Törenin ardından börek, gözleme ve meyve suyundan oluşan ikramlar davetlilere sunuldu.
Sosyal Medya
© 2012 Copyright - Sitemizin İçeriği İzin Alınmadan Kullanılamaz ve Kopyalanamaz. Tüm Hakları Mehmet Ali KARAMEMİŞ'e Aittir.