Ana Sayfa Özgeçmiş Görevler Basında Karamemiş Ödüller Foto Galeri İletişim
MİLLİYET: Yatırım elçileri buluştu
19.11.2006 17:10:10
MİLLİYET: Yatırım elçileri buluştu

Altıncı Dünya Türk İşadamları Kurultayı başladı
Yatırım elçileri buluştu

Dünya Türk İş Adamları Vakfı tarafından 1996 yılından bu yana iki yılda bir düzenlenen Dünya Türk İşadamları Kurultayı renkli başladı

EYLEM TÜRK - NEVİN DONAT - SİBEL ERAY - FOTOĞRAFLAR: HÜSEYİN ÖZDEMİR

Dünya Türk İş Adamları Vakfı tarafından 1996 yılından bu yana iki yılda bir düzenlenen Dünya Türk İşadamları Kurultayı renkli başladı. İstanbul Devlet Opera ve Balesi ile TRT İstanbul Radyosu Gençlik Korosu'nun de sahneye çıktığı açılışta, İstanbul Devlet Tiyatrosu sanatçıları bir gösteri sundu. Kurultayda, Rusya, Azerbaycan, ABD, Avustralya, Almanya'da yatırım yapan Türk işadamları adına konuşmalar yapıldı. Çok sayıda işadamının katıldığı kurultay renkli öykülerle doluydu:

Tabancayı ucuz buldu
Kurultay fuarını açan Erdoğan, yiyecek standlarını gezerken sıkıntılı anlar yaşadı. İkram edilen yiyeceklerin yağ oranını sorduktan sonra çoğunu redetti. Kayseri standında mantının yapılışını izledi, aşçı tadına bakarken de sırtını döndü. Erdoğan, Rize standından Rize bezi, Ardahan standından Damal bebek satın aldı. Kırıkkale standında MKE'nin ürettiği tabancalardan 'Gümüşay' modelini eline alarak bir süre inceleyen Erdoğan, tabancanın 615 YTL olan fiyatını ucuz buldu.

'Zam' sorusu Başbakan Erdoğan'ı kızdırdı
ŞAKİR AYDIN İstanbul
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 6'ncı Dünya Türk İşadamları Kurultayı çıkışında bir gazetecinin "Elektrik zammı ile ilgili yüzde 40'lardan bahsediliyor. Bu çok yüksek bir rakam değil mi?" sorusu üzerine sinirlendi ve şu cevabı verdi:
"Kimden duydunuz? Bu işin kararını kim verecek? Benim bakanımdan duydunuz mu? Benden duydunuz mu? Şartlar oluşursa, böyle bir şey yapmamız gerekirse, açıklarız. Kimseden çekinmeyiz. Ama sağır duymaz uydurur. Durmadan uyduruyorsunuz. Önüne gelen söylüyor."
Başbakan Erdoğan, kurultayda yaptığı konuşmada ise Türkiye'de şu anda tek haneli enflasyon sürecinin devam ettirildiğini belirterek, şöyle devam etti: "Faizin yüzde 8 bine, yüzde 5 bine çıktığı günler yaşadık. Şu anda faiz yüzde 19-20 ama bunu asla yerinde görmüyoruz. Faizde de tek haneye düşeceğiz."

'Seçim bütçesi yok'
Erdoğan, ekonomideki gelişmelerden bahsettiği konuşmasında, bu noktalara kolay gelinmediğini ifade etti. Bütçenin disiplin altına alındığını belirten Erdoğan, "Öyle (yok seçim yılıdır, gelin bütçede bir oynama yapalım) bizim kitabımızda bu yok. Seçim yılında da mali disiplinden taviz vermeyiz" dedi.
Recep Tayip Erdoğan, Türkiye'de küresel sermayenin adının yabancı sermaye olduğunu, bunu değiştirdiklerini belirterek, şunları söyledi: "Paranın mademki dini, ırkı, vatanı, milleti yok, o zaman bunun yabancısı olmaz. Artık küreselleşen bir para var. Bunu ülkemize çekeceğiz. Bunların arasında ayrım yapmayacağız."

'Müzakerelerdeki gecikme bizden kaynaklanmaz'
Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, "Müzakerelerdeki yavaşlamalar, gecikmeler asla Türkiye'nin yetersizliğinden, teknik olarak hazırlıksız olmasından olmayacak, bu işin hızı tamamen AB'nin içinden geçmekte olduğu siyasi ortamla ilgili" dedi.
Kurultay kapsamında düzenlenen panelde konuşan Babacan, bu yıl geçici olarak enflasyon hedefinden bir miktar uzaklaşılsa da 2007 enflasyon hedeflerinin yerinde durduğunu, yüzde 4 olan bu hedefe ulaşmak üzere tüm politikaların ciddiyetle uygulandığını söyledi.
Türkiye'nin yaşadığı krizlerin pek çoğunun yönetim krizleri olduğunu ve ülkede yıllarca enflasyonun kasıtlı olarak üretildiğini ifade eden Babacan, "Dört yıldır düşüyor. Laf olsun diye konuşmuyoruz. 'Bugünü kurtaralım, milletin hoşuna gidecek bazı şeyler söyleyelim, yarına bir şeyler daha buluruz' böyle bir şey yok. Aldatan olmayacağız" dedi.

Sabancı: Havacılıkta aynı tas aynı hamam dönemi bitti
Pegasus Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı da toplantıda yaptığı konuşmada, Pegasus'un sektöre girmesi ile "Aynı tas aynı hamam" döneminin bittiğini söyledi.
Bir yıl içinde 200 binin üzerinde en düşük fiyatla uçtuklarını, 25 YTL'ye bilet bulma imkanının olduğunu ifade eden Sabancı, "Şimdi (E kardeşim senin soyadın Sabancı ama hesapta kitaptan haberin yok) diyeceksiniz. Boş uçacağımıza uçak koltuklarını doldurarak kâr ediyoruz" diye konuştu.
Ali Sabancı, düşük maliyetli hava yolu işletmeciliğini 'çok seksi' olarak nitelendirerek, bu işi herkesin yapamayacağını söyledi.

AVUSTRALYA
90 milyon dolarlık cirosu var
Avustralya Türk Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Mehmet Ali Karamemiş, "Avustralya'daki Türkler oradaki bilgi birikimi ve sermayelerini Türkiye'ye getirmek istiyorlar"dedi. Karamemiş'in Avustralya'daki şirketleri 90 milyon doların üzerinde ciro yapıyor.

Hobisini işe çevirdi
7 yaşında Avustralya'ya giden Rıdvan Manav, "Avustralyalılar hindi diye dalga geçerlerdi. Her gün kavga ediyordum. Tekvando, boks ve judo öğrendim. Şimdi mesleğim oldu. Avustralya'da 7 tane spor okulum var" dedi. Manav'ın yıllık cirosu 2 milyon dolar.

ABD
Eski güreşçi restoran açtı
Türk Amerikan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu İnşaat Bölüm Başkanı Rıza Ataş, "Güreşçiydim, spor karşılaşmaları için ABD'ye gidip gelirken orada yaşamaya karar verdim. New York'ta 'İstanbul' adında 5 restoranım ve inşaat şirketim var" dedi.

Çeliği Türkiye'den alıyor
Seba Dış Ticaret, demir - çelik sektörüne yönelik faaliyet gösteriyor. Merkezi ABD'de bulunan firmanın Başkan Yardımcısı Ünal Baysal, "İnşaat sektörünü hedefliyoruz. Türkiye'den aldığımız demir - çeliği Amerika'ya götürüyoruz. Ciromuz 100 milyon dolar" dedi.

SUUDİ ARABİSTAN
Berberken girişimci oldu
Bekir Şanlı, Suudi Arabistan'ta berber olarak gitmiş. Şu anda kozmetik ticareti yapıyor. Şanlı'nın berber salonları da var. Şanlı, MÜSİAD eski Başkanı Ali Bayramoğlu ile görüşüp, Suudi Arabistan'daki Türk işadamlarını tek çatı altında toplamak istiyor.

350 işçi çalıştırıyor
Galip ve Hasan Biçer'in Suudi Arabistan'da lokanta zinciri bulunuyor. 18 yıl önce işçi olarak gittiği bu ülkede döner üzerine dört lokantası bulunuyor. Yanında 350 kişi çalışıyor.

Türk yemeklerini tanıtıyor
Aslen İskenderunlu olan Orhan Yılmaz'ın Suudi Arabistan'da restoranları bulunuyor. Yılmaz, "Türk yemeklerini tanıtıyoruz. Döner ve kebap üzerine çalışıyoruz" dedi. 19 yıldır Suudi Arabistan'da bulunan Yılmaz'ın yanında 200 kişi çalışıyor.

YUNANİSTAN
İnşaat sektöründe çalışıyor
Matereial 1980'li yıllarda Yunanistan'da Ramadan Cemali tarafından kurulmuş. Taşımacılık ve inşaat sektöründe faaliyet gösteriyor. Yıllık cirosu 2 milyon euro olan firma Yunanistan'ın inşaat sektöründe önemli bir yere sahip.

FRANSA
'15 bin Türk işveren var'
Halil Ceylan, 1981'de Fransa'ya gitmiş. İnşaat ve dekorasyona yönelik Arc en Couleurs şirketini kurmuş. Ceylan 1 milyon euro yıllık cirosu olan şirketinde 20 kişiyle çalışıyor. Ceylan, "Fransa'da şu anda 15 bin Türk işveren bulunuyor" dedi.


İlaç firmaları ona danışıyor
Faize Berger, 20 yıl önce kendisini geliştirmek amacıyla Almanya'ya gitmiş. Kimya ve işletme eğitimi almış. Kendi şirketinde danışmanlık hizmeti veren Berger, "İlaç şirketleriyle çalışıyorum. Mikro ve nano teknolojinin Türkiye'ye transferi konusunda çalışma yapıyorum" dedi.

Deneyimlerini aktaracak
Nihal Muradoğlu Arizona'da yaşıyor. Orada danışmanlık yapan Muradoğlu, "Şu anda Hollanda'daki bir proje üzerine çalışıyorum. Ben danışman olarak çalışıyorum. Çalışma konularım innovasyon ve eğitim. 1962 yılından beri yurtdışındayım. Eğitim amacıyla gittim ve kaldım. Şimdi deneyimlerimi Türkiye'ye aktarmak için çalışıyorum" dedi.

Destekli yaşam projesi
Halide Müge Yücel, Berlin'deki Medditeranum AG şirketinin Yönetim Kurulu Başkanı. Yücel, Amerika'da yaygın olan 'Destekli Yaşam' projesinin Türkiye'de de yaygınlaşması amacıyla Mediterranum adlı bir şirket kurduklarını, bu şirketle konut üreteceklerini söyledi.


KAYNAK: http://www.milliyet.com.tr/2006/11/19/ekonomi/axeko01.html
Sosyal Medya
© 2012 Copyright - Sitemizin İçeriği İzin Alınmadan Kullanılamaz ve Kopyalanamaz. Tüm Hakları Mehmet Ali KARAMEMİŞ'e Aittir.