Ana Sayfa Özgeçmiş Görevler Basında Karamemiş Ödüller Foto Galeri İletişim
MYNET: Türk işadamının Avustralya'daki başarısı
1.12.2005 16:59:36
MYNET: Türk işadamının Avustralya'daki başarısı
SYDNEY (İHA) - Avustralya'da Yılın Etnik İşyeri Ödülü'nü, Mehmet Ali Karamemiş'in Nu-Door adlı firması kazandı.

Avustralya'da 37 yılını doldurmaya hazırlanan Türk toplumu, iş dünyasındaki başarılarına bir yenisini daha ekledi. Avustralya'da 40 yaşın altındaki en zengin işadamı ünvanı son 5 yılda üst üste Crazy John's'un sahibi Mustafa İlhan'ın olurken, her yıl verilen "Yılın Etnik İşyeri Ödülü"nü ise ikinci kez bir Türk kökenli işadamı kazandı.
2000 yılında National Australia Bank (NAB) tarafından düzenlendiği dönemde Melbourne'da ev tekstili alanında faaliyet gösteren Sleepcraft firmasının sahibi İbrahim Şahin'in kazandığı "Yılın Etnik İşyeri Ödülü", 2005 yılında da Mehmet Ali Karamemiş'in sahibi olduğu mutfak dolaplarının fabrikasyon üretimi yapan Nu-Door Pty Ltd'ye verildi.

İbrahim Şahin'in sahibi olduğu Sleepcraft'ın "küçük işletmeler" dalında layık görüldüğü ödülü Nu Door ise "Özel Girişim" dalında kazandı. Nu Door aynı zamanda, ödülü kısa adı ETCOM olan Etnic Communinasions tarafından verilen dönemde kazanan ilk Türk kökenliye ait işyeri de oldu. Avustralya'da 17 yıllık bir geçmişi olan ve fabrika işçiliğinden sonra başladığı mutfak dolabı işini, atölyede siparişle üretimden fabrikasyon üretime taşıyarak, kurduğu Nu Door'u kendi alanında kısa sürede Avustralya'nın önde gelen kuruluşu haline getiren Mehmet Ali Karamemiş, ödülünü Sydney'de düzenlenen bir törende aldı.

Törene Başbakan John Howard'ı temsilen Federal Vatandaşlık ve Çokkültürlü İşler Bakanı John Cobb ile TC Melbourne Başkonsolosu İhsan Sakarya da katıldı.

Karamemiş ödülle ilgili duygularını açıklarken şunları söyledi: "Anlatılması zor iyi bir duygu. Bizim yarıştığımız kategoride Avustralya'da ilk 500 arasına giren firmalar vardı. Onların arasından böyle bir ödülü kazanmak, hem bizim, hem de Türk toplumu açısından gurur verici bir olay. Bu ödülün Türk toplumunda yeni başarılara vesile olmasını diliyoruz"

Sydney'den bir Türk işyerinin de aday olduğu ancak ilk elemelerde elendiği öğrenilen ödülü, "Büyük İşyeri" kategorisinde Portekiz kökenli Fred Ferreira'ya ait Wideform Group of Companies, "Küçük İşyeri" dalında ise Zimbabve kökenli Roger Green, Alasdair Irvine ve Barry O'Dwyer'in sahibi olduğu Green Sporouts adlı firma kazandı. Ödül kazananlara kristal kupanın yanı sıra, 5 bin dolar para, Gulf Air'den istenilen yere kullanılabilecek iki kişilik "business class" gidiş- dönüş uçak bileti ve Telstra'dan son model cep telefonu verildi.

Bu arada aynı ödülü 5 yıl önce kazanan Sleepcraft'ın sahibi İbrahim Şahin, Mehmet Ali Karamemiş'i kutladığını belirterek, "Bu toplumumuzun 37 yılda elde ettiği başarılara en güzel örnek. Bu ödüllerin faydasını hem firmalarımızın, hem de toplumumuzun saygınlığını artırarak görüyoruz. Diğer yandan ise toplumumuzda yeni işe atılan genç iş adamlarımıza da teşvik oluyor" dedi.

Ödül töreni 6 Kasım Pazar günü SBS Televizyonu'nda saat 10.30'da ekrana gelecek.

KAYNAK: http://haber.mynet.com/turk-isadaminin-avustralyadaki-basarisi-143501-dunya
Sosyal Medya
© 2012 Copyright - Sitemizin İçeriği İzin Alınmadan Kullanılamaz ve Kopyalanamaz. Tüm Hakları Mehmet Ali KARAMEMİŞ'e Aittir.