Ana Sayfa Özgeçmiş Görevler Basında Karamemiş Ödüller Foto Galeri İletişim
SABAH: Öfkeyle göç etti gururumuz oldu
29.11.2005 16:13:03
SABAH: Öfkeyle göç etti gururumuz oldu
ÜÇ FABRİKA SAHİBİ... Mehmet Ali Karamemiş bugün Nu Door, Karaboard, ve Nuform adlı 3 fabrikanın sahibi... Başarılı işadamına ait Sydney’deki fabrikanın açılışını 2004 yılında Avustralya’da bulunan Meclis Başkanı Bülent Arınç yapmıştı.
Öfkeyle göç etti gururumuz oldu

Mehmet Ali Karamemiş bir günde 3 trafik cezası yiyince Avustralya'ya göç etti. İşadamı Karamemiş şimdi Melbourne Ticaret Odası Başkanı....

Mehmet Ali Karamemiş 47 yaşında. Ankara Ulus Endüstri Meslek Lisesi Ağaç İşleri Bölümü mezunu. Çankırılı çiftçi bir ailenin çocuğu olan Karamemiş, 4 kardeş içinde tek erkek çocuğu. 19 yaşındayken köylüsü olan Münevver Hanım'la evlenen Karamemiş, askerlikten sonra eşinin de desteğiyle taksiciliğe başladı. 3 çocukları olan Karamemiş çifti, Mehmet Ali Bey'in Ankara'da taksicilik yaparak kazandığı parayla ayakta kalmaya çalıştı. Ancak 1987'de bir günde üst üste 3 ceza yiyen Karamemiş, bu duruma kızıp taksiciliği bıraktı. Karamemiş Avustralya'da yaşayan ablasının davetiyle 3 çocuğunu da yanına alarak kıtaKaramemiş geçtiğimiz yıl örnek işadamı ödülü aldı.değiştirdi ve Melbourne'e yerleşti.

TUVALET BİLE TEMİZLEDİ
O günleri anlatırken sık sık gözleri dolan Karamemiş, "27 yaşındaydım. Yanımızda sadece 3 valiz ve sattığım taksiden kalan para olan 150 dolar vardı. Bir süre sonra Ford Fabrikası'nda iş buldum. Eşime de aynı fabrikada iş bulduk. Bir taraftan da ek iş arayışlarına başladım" diyor. Yunanlı komşuları vasıtasıyla bir siteye tuvalet temizlikçisi olarak ek iş yapmaya başladığını anlatan Karamemiş, Ford Fabrikası'ndaki işinden çıktıktan sonra burada çalıştığını söylüyor. Bir süre sonra ağaç işleriyle ilgilenen Karamemiş, mutfak dolapları yapanAilesiyle göç ettiğinde Karamemişin 150 doları vardı.bir firmada çalışmaya başladı. Patronu onun çalışmasını çok beğenince de şirkete ortak oldu. İşlerini her geçen gün büyüten Karamemiş, 1993 yılında ilk fabrikasını kurdu. Mutfak dolapları için kapak üreten genç girişimci, 2004'de Sydney'de, daha sonra da Ankara Havaalanı yolu üzerinde 3 bin metrekarelik bir alanda fabrika kurdu. Geçtiğimiz yıl Avustralya'da Örnek İşadamı Ödülü'nü de alan Karamemiş, 2.5 yıldır da Melbourne Ticaret Odası Başkanlığını yapıyor. Şu anda Düzce'de fabrika açma hazırlığı yapan Karamemiş, bu tesisin Şubat ayında hizmete gireceğini söylüyor.


Ailesiyle göç ettiğinde Karamemiş'in 150 doları vardı.

Müslim SARIYAR / MERKEZ

Sosyal Medya
© 2012 Copyright - Sitemizin İçeriği İzin Alınmadan Kullanılamaz ve Kopyalanamaz. Tüm Hakları Mehmet Ali KARAMEMİŞ'e Aittir.