Ana Sayfa Özgeçmiş Görevler Basında Karamemiş Ödüller Foto Galeri İletişim
Gölge Sanayi Bakanın’dan 3 Türk şirketine önemli ziyaret
25.12.2011 20:21:36
Gölge Sanayi Bakanın’dan 3 Türk şirketine önemli ziyaret
GÖLGE SANAYİ BAKANI ADEM SOMYÜREK, ÇEŞİTLİ TEMASLARDA BULUNMAK ÜZERE CAMPBELFİELD’DE BULUNAN 3 TÜRK ŞİRKETİNE ZİYARETTE BULUNDU. Gölge Sanayi Bakanı Adem Somyüreğin gezi kapsamında Türk kuruluşları olan Melbourne Truss Ltd ve Kara Group bünyesindeki Nu Door ve Sleepcarft Distributors üretim tesislerini ziyaret etti.


Gölge Sanayi Bakanı Adem Somyürek, geçtiğimiz Pazartesi günü bir dizi temaslarda bulunmak üzere beraberinde Hume belediyesi meclis üyesi Burhan yiğit ile Melbourne kentinin kuzey bölgesine bulunan 3 ayrı Türk şirketini ziyaret etti, yerel medyanın da yoğun ilgi gösterdiği ziyaretin ilk durağı uyku setleri mamullerinde Ev tekstili üretimi yapan Sleepcraft oldu.

 

Adem somyüreğin gezi kapsamında diğer Türk kuruluşları olan Melbourne Truss Ltd ve Kara Group bünyesindeki Nu Door üretim tesislerinide ziyaret etti.

 

Gölge Bakanı ile yapılan görüşmenin her anlamda  son derece verimli geçtiğini ifade eden Sleepcraft Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı ve ATBİ genel Başkanı İbrahim Şahin yaptığı konuşmasında Sanayi sektöründeki sorunlara, Work Cover alanındaki daki ağır vergilerden maliyetlere üretimde işçilik giderlerinden,  toplumun sorunlarına değindi.

 

ATBİ Başkanı İbrahim Şahin’in Hoş geldiniz Sayın Gölge Sanayi Bakanım sözleri ile başlayan konuşmasında Adem Somyüreğe  Türk iş Adamlarının bu ülkede rolünün güçlendirilmesi yönünde Sayın Gölge Sanayi Bakanının sergilediği gayret ve çabasını İş adamları olarak takdirle izlediklerini belirtti ve ziyaretinin bundan sonraki çalışmalarını genişletme ve derinleştirme konusunda, kendilerine büyük cesaret verecektir dedi.

 

Sanayicilerin, Genç yetenekler boşa gezerken, çoğu iş yerlerinin mesleksizlik yüzünden  gerekli nitelikte çalıştıracak kalifiye eleman bulamadıklarından yakındıklarını ve Gölge Sanayi  Bakanı Adem Somyürek’ten mesleki eğitimin kalitesini ve yaygınlığını, eğitim reformuyla arttırılmasını talep  etti.

 

 Şahin, Asya ülkelerinden yapılan  ucuz ithalat bu ülkenin en büyük sorunu haline geldiğini ve İş dünyası olarak bu sorunun, Avustralya’nın geleceğini tehdit edebileceğini ve bu durumun sadece ticari değil, aynı zamanda sosyal bir mesele olduğunu ve Sosyal yapıyı gelecekte tehlikeye sokabileceğinden endişe duyduklarını da konuşmasında belirten Şahin, Bu ülkenin geleceğine ortak olan bizler, sorunlara da, çözümlere de ortak olmak istiyoruz dedi.

 

Ekonomik yapısı kuvvetli olan toplumların zengin toplumlar olduğunu, Türk Toplumunuın ise daha dün başka toplumlara bakıp imrenirken, Bu gün ise imrenilen bir toplum haline geldiğini ve  bu değişim, ise son yıllarda Türk insanınn çoğu alanda gösterdiği yoğun çaba ve gayretleri ile başladığını, son 25 yıl içerisinde Türk toplumunun Victorya’da ekonomiye çok değerli İş adamları kazandırdığını ve bundan böylede akıllı, cesaretli, girişken ve iyi örgütlü Türk İş adamları ‘nın artık bu ülkeye  çok şeyler kazandıracağından hiç kimsenin şüphesi olmasın dedi.

 

İş adamları arasındaki birliğin öneminede değinen ATBİ Başkanı İbrahim Şahin Özel sektörde birlikten doğan gücü meydana getirmenin yolu ise yine birlik ve bearber hareket etmektir, Farklı düşüncelerimiz olsa dahi, kimseye ayrım yapmayan, birbirimizi öteki diye dışlamayan bir anlayışı benimsememiz gerekiyor diye sözlerine ekleyen “Şahin Ticaret en büyük network kaynağıdır, ticaret yapan kimse  birbirine kötü bakmaz, bizler üreten insanlarız, insanlar arası gerginlikler ve kişisel çatışmalardan uzak durmalıyız, enerjimizi yıkıcı ve kırıcı olmaya değil yapıcı olmaya yönlendirmeliyiz ki bu ülkede saygınlık kazanalım dedi.

 

“İş Adamları arasında kavganın değil huzurun, çatışmanın değil diyaloğun, kutuplaşmanın değil İş yapmanın hâkim olmasını her zaman sağlamak istediklerini  ve bu isteğini kendisinin bir İş Adamı sıfatı ile vede İş örgütü’nün başkanı olarak, konuyu en yakından bilen birisi olarak  dile getirdiğini belirten İbrahim Şahin, “Her zaman birlikte ve koordinasyonlu olarak çalıştığımızda emin olun başaramayacağımız hiç bir şey yok, şunun gayet iyi bilinmesi lazımki bizler Türk İş Adamları olarak bu ülkede hem Ticari hem de siyasi açıdan güçlü olmaya mecburuz başka şansımız yok, burada hepimize vazife düşüyor

eğer bu gelişimi gerçekleştiremez isek bunun sancısını gelecek jenerasyonlar çekecektir unutmayalım dedi.

 

Ancak zamanın, rehavete kapılma zamanı olmadığını, İnsanımızın yoğun bir bölümünün işsiz olduğunu, özellikle toplumdaki gençlerimizin iş bulamama tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu ve bunun önemli nedenleri ise Ülkede finans krizinin halen devam etmekte olduğunu , piyasaların risklerle ve belirsizliklerle dolu olup ekonomideki yavaş temponun halen ciddiyetini korumakta olduğu ve Avustralya Dolar kurunun yüksek oluşu nedeni ile ucuz ithalatın her geçen gün daha da ciddi bir biçimde arttığını ve  yerli üreticinin rekabet gücünü ciddi boyutta tehlikeye soktuğunun dile getiren şahin  “İş Adamları olarak toplumun geleceğinide düşündüklerini ve sadece kendileri değil toplumumuzda kazansın istiyoruz ve hep beraber kalkınalım istiyoruz dedi.

 

Ucuz ithalat yüksek işçi masrafları ve enerji giderleri bu ülkede rekabetin, önünü  tıkayarak yerli üreticileri neredeyse nefes alamaz hale getirdiğini, sadece kendi sofrasına değil, herkesin sofrasına ekmek götüren yerli sanayicinin yok olma teklikesi ile mağdur durumda olduğunu belirtti.

 

 Şahin “Nasıl ki günümüzde Çin ekonomisinin yükselişinde ucuz işgücünün, önemi ön plana çıkıyorsa, bu ülkede artık bu duruma paralel şekilde iş gücü piyasasına esneklik kazandırılması ve vergi sisteminde reform yapılmasının kaçılmaz olduğunu, İş verenin üzerinde ağır bir yük teşkil eden Payroll Tax, Work Cover ödenekleri ve mevcut Gelir vergisinin yatırımı  ve büyümeyi engellemekte olup sistemin bu eyalette işçi çalıştırmayı teşvik değil tam tersine köstek etmektir, şirket ve kurumsal vergi yapısında acilen yeni bir düzenleme yapılmasını istediklerinin önemini vurguladı ve bizim önümüzü açın biz sadece bunu istiyoruz dedi çok fazla bir şey istemiyoruz dedi.

 

Siyasetçilerden bu ülkede yeni üretim dallarının açılmasını, yeni teşvik politikalarının oluşturulması için hükümet ve parlemento komisyonu ortamında ve ekonomik büyümede özel sektörün önemine destek verilmesini, İş adamları olarak ileriye dönük strateji için vizyon belirlemelerinde parlementonun duyarlılığı, bu ülkede üretimin gelişmesine büyük  ölçüde katkı sağlayacağını umduklarını belirtti.

 

Şahin “Eğer bu ülkede Avrupa gibi Sanayi ayrı olsun, Ticaret ayrı olsun denirse, bizde  Avrupalılar gibi sınıfta kalırız. Her sanayi ürünün ithal edilsin diye kendi ayağımıza pranga vurmayalım yerli üretimede biraz şans tanımalıyız dedi.

 

Şahin “Victorya’da eger özel sektörün gelişmesini istiyorsak, sermayenin tabana yayılmasını istiyorsak, toplumun daha güçlü bir toplum olarak bu ülkede yerini sağlamlaştırmak istiyorsak bunları yapmamızın gerekli olduğunun görüşündeyim çünkü Victoriya’da bugünki işçi maliyetleri dahilinde  insan kaynağı israfına göz yumacak lükslerinin olmadıklarını vurguladı.

 

Gölge Sanayi Bakanı Adem Somyüreğin parlementoya sunması beklenen yeni ticari yasa teklifinin bir an önce çıkarılmasını beklediklerini ve durumun düzene kavuşturulmasını arzuladıklarını vurguladı.

 

Şahin, Federal hükümetin yakın bir zamanda 7 ülke ile imzaladığı FDA (Free Trade Agreement - Serbest Ticaret Anlaşması) perspektifinde İş adamları olarak üretimde verimliliğin ve tedarikte etkinliğin sağlanması için federal hükümetin alacağı bir dizi önlemlerede bir an evvel ayrıntılı olarak açıklık getirilmesinin yararlı olacağının önemini vurguladı.

 

Son yıllarda Victoria’da Türk kökenli işletme sayısının arttığnı bu gelişmenin sevindirici olduğu kadar, Victorya ekonomisine sağladığı katkılarıda inkar edilemez boyutta olduğunu ATBİ ve Dünya Türk İş Konseyi olarak Victorya’da faaliyet gösteren Türk kuruluşlarının önünün açılması ve desteklenmesinin önemine, hükümetin ve muhalefetin dikkatini çekmek istediklerini  sözlerine ekleyen Şahin, “Eğer devlet sanayileşmeyi desteklerse bizlerde emin olunki üreterek  insanlarımıza iş olanağı sağlar, işsiz olan gençlerimizi sokaktan kurtarır ve bu sıkıntıyı  çözecek altyapıyı hep beraber kurabiliriz dedi.

 

Son 25 yıl içerisinde bu ülkede hem ekonomi ve hemde siyasi alanda nasıl başardıysak, şu bilinmedirki önümüzdeki 20 yılda daha iyisini başaracaklarını umduklarını ve toplum bireyleri olarak kendilerine  güvendiklerini belirtti.

 

Siz siyasetçilerimizden de istikrar, reform, diyalog  ve çözüm üretmesi için biz iş adamları ile daha sık bir araya gelmeyi bekliyoruz. “Toplum liderleri, İşadamları ve Sivil toplum kuruluşları ile siyasilerimiz arasındaki bağı giderek  güçlendirmek istiyoruz dedi.

 

Şahin “Bir taraftan işlerimizi büyütürken, diğer yandan’da toplumumuzun yaşam kalitesini yükseltelim istiyoruz, ortak amacımız İş yerlerimizin çoğalması, Topumumuzun kalkınması toplumda istikrarın uzlaşmanın sağlanması arzuluyoruz dedi.

 

İşte bunları başardığımızda, Victoria Eyaletinde yaşayan Türk toplumumuz, dolayısıyla yarın, bugünden daha zengin, yarın, bugünden daha gelişmiş olacaktır ve çocuklarımız ise bizden daha mutlu yaşam sürdüreceklerdir dedi.

 

Sayın Gölge Sanayi Bakanım, “Daha güçlü ve gelişmiş bir Victorya için buradayız. Bizler üretenleriz, Victorya için fedakârlık yapan insanlarız. Eğer bir gün her şeyi ithal eder duruma gelirsek, Avustralya’da toplum bundan olumsuz şekilde etkilenecektir, bu sadece ekonomik durumdan çıkıp, aynı zamanda sosyal bir sorun olup herkesi ilgilendirecektir,

 

Avrupada şu an gördüğümüz manzarayı burda tekrarlamanın bir anlam taşımadığını, bu gerçeğin dikkate alınmasınının önemini vurgulayan Sleepcraft Şirketler grubu Yönetim Kurulu Başkanı ve ATBİ Başkanı İbrahim Şahin ziyaretinden dolayı Gölge Sanayi Bakanı Adem Somyüreğe teşekkür etti.

 

Daha sonra  söz alan Gölge Sanayi Bakanı Adem Somyürek son derece samimi ve içten karşılandıkları bu ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdiği ziyaret sırasında yaptığı konuşmada, ekonomide büyümeye paralel olarak sanayi ve ticaretinde  sorunlarının arttığının farkında olduklarını ve  bu sorunlara ilişkin çözüm önerilerini parlementoda dile getireceğini kaydetti.

 

''Biz  siyasetçiler olarak, siz İş adamlarımızın başarılı olacağınızın inancı içerisindeyiz. Çünkü

bu konuda sizlerin şu an ne zorluklar hissettiğimizi bizler çok iyi  biliyoruz dedi. Sizin burda bana iletip benden istedikleriniz inanın her gün görüştüğüm diger Sanayici İş adamlarınında aynen dile getirdiği sorunlar ve bu da inanın çok zor bir istek değil, iş yapanlarsınız tabiki sorunlarınız olacak ve biz siyasiler onun için varız, sizler insanlarımıza yeterki istidham sağlayın çalışan insanımıza iş olanağı sağlayın, biz her zaman sizin isteklerinize olumlu yaklaşacağız bundan kimsenin şüphesi olmasın dedi. Avustralya’daki Türk iş adamları arasında daha bilinçli ve organize bir yapı

bulunduğunu gördüğünün altını çizen Gölge bakanı Adem Somyürek İktidara geldiklerinde iş adamlarının sürdürülebilir ticaret yapabilmeleri için İşadamlarımızın karşılaştığı tüm engelleri hükümetinin ortadan kaldırmak  yada hafifletmek için gerekli çözümler üretileceklerini önemle

vurguladı,

 

Avustralya’da ve dünya genelindeki yabancıların Türk firmaları denince ilk aklarına döner sektörü geldiğini fakat bunun  böyle olmadığını bu gün gördüm, hiç de öyle değil bu gün önüme çıkan  bu  enteresan tablonun bu ülkede ciddi iş yapan Türk şirketlerinin de var olduğunu ve bu durum Türk toplumunun Avustralya’da özelliklede Victorya’da  yükselen profili ve itibarını daha da görünür kılmaktadır dedi.

 

Gölge Sanayi Bakanı Adem Somyürek, İş Adamlarının uyarı niteliği taşıyan sözlerinin önemine dikkat çekerek, şöyle devam etti,

 

“Bu gün burada tanık oldumki Türk sanayicisi  modern üretim tesisleri, vizyonu ve yatırmları ile ilgili ortaya koymuş olduğu projeler, hedefler, Avustralya’nın imalat lokomotifi sayılan bu eyalette, imalat sektörünün önünün açılması noktasında Victoria ekonomisi için çok önemli dedi.

 

Gölge Sanayi Bakanı Adem Somyürek  “İmalat sektörünün Victoria ekonomisindeki önemini çok yakinen bilen bir insanım dolayısı ile bu gün arkadaşların gündeme getirmiş olduğu Victoryada rekabet gücünün arttırılması, ekonomide ve bürokrasideki tıkanıklıkların önünün açılması noktasındaki dile getirdikleri konuları ikdidara geldiğimizde beraber çözüme kavuşturacağımızı burdan kendilerine iletiyorum“Biz biliyoruz ki, sanayicilerimizin önü ne kadar açılırsa ve onlar ne kadar rahat yatırım ortamı bulursa istihdam sayısı artacak işsizlik sorunu o kadar çözüme kavuşacaktır. İktidara geldiklerinde mevcut sistemi yeniden tasarlayıp dizayn etmemiz lazımki değişimi sağlayalımki bu eyalette  istikrarlı büyüme sağlansın dedi.

 

“Bu yıl içerisinde görevi gereği 60 a yakın değişik iş yerlerini ziyaret ettiğini dile getiren Gölge Sanayi Bakanı  Adem Somyürek “Ben Türk şirketlerinin Victoriyada bu kadar ileri teknolojiye ve büyüklüğe ve güçlü yapıya  sahip olduklarını inanın tahmin etmemiştim beklentilerimin çok üstündeler ve şunu gördümki Türk şirketleri gerçekten alanlarında büyük mesafeler katedmişler "Burda bu gün büyük bir başarı hikayesi yazıyoruz inanın çok ama çok gururlandım bunu Parti liderim Daniel Andrews ile özel görüşeceğim dedi.

 

“Bu günkü mevcut hükümetin,  geçen yılın sonlarına doğru iktidara geldiklerinden bu güne dek  halen ellerinde imalat sektörünün ve ekonominin önününü açaçak ve destekleyici bir politikaya sahip olmadıklarını, tam tersine her gün kısıntıya gitmenin yollarını aradıklarını, Bu gün ise Victoryada Küçük, Orta Boy ve Büyük işletme alanında 320,000 kişinin imalat sektöründe istidham sağladığına dikkat çeken gölge Bakanı Adem Somyürek, “Maalesef son 1 yıl içerisinde sadece Victorya eyaletinde 14,500 üzerinde kişinin işini kaybettiğini ve buna daha fazla kişinin dahil olmasından endişe duyduklarını vurguladı.

 

2011 yılı sonu itibariyle Türk şirketleri olan Kara Group ve Sleepcraft firmalarının  iki önemli alanda başarıya imza attıklarına geçenlerde tanık olduklarını, Kara Grup şirketler topluluğunun 2011 İhracat ödülünü alması ve Sleepcarft yönetim kurulu başkanı İbrahim Şahin’in 14 seçkin İş adamı arasında layık görülerek icratlarının National Avustralya Bankası yayınları tarafından bir kitaba alınarak değerlendirilmesinin kendisini bir Türk kökenli siyasetçi olarak  onurlandırdığını ve bakıldığında bu gelişme ise Türk şirketlerinin artık  nerelere geldiğinin bir göstergesi olarak algılanması gerektiğinin altını vurgulayan Gölge Sanayi bakanı Adem Somyürek “Ben, bu başarının mimarı olan değerli Sanayici ve  İş Adamlarımıza  teşekkür ediyorum ve onlarla gurur duyuyorum dedi.

 

Adem Somyürek dolar bazında Maden sektörünün Avustralya’nın en büyük ihracat ürünü olmasına ragmen, tüm Avustralya çapında sadece 140,000 kişinin bu sektörde istidham sağladığını ve bu sektörün ihraç ürün dışında ekonomiye  hiçbir katma değeri olmadığını imalat sektörünün  ise Victoria ekonomisinin can damarı olduğunu söyledi.

 

Avustralya’da üretim sektörünün Çin ile rekabet edemeyeceğine göre İş adamlarımızın katma değeri yüksek yenilikçi ürünler üreterek ithalata kaybedilen önemli pazar payını ancak böyle elde edilebileceklerine inandıklarını ve  bu şekilde rekabet gücünün yakalanabileceğinide vurguladı ve böylece sanayicilerimize ihracat potansiyeli doğuracağınada inandıklarını belirtti.

 

Politikalarının, sanayicilere ihracatı teşvik ettiklerini ve şirketlerin yurtdışına açılmasını ve pazarlarını çeşitlendirerek  ihracatlarını daha da artırmasını desteklekleyen kesin projeleri arasında olduğunu vurguladı.

 

’İstikrarlı büyümenin yolu ihracattan geçiyor diye sözlerine devam eden Gölge Sanayi Bakanı Adem Somyürek ”Dışarı ülkelere katma değeri olan ürün ihraç etmenin Victoria ekonomisinin üretimine, yatırım oranına ve istihdamına büyük katkı sunduğunu vurguladı.

 

Eğer ihracatlarımız gelişirse Victoria ekonomisinin dahada büyük mesafeler alacağından emin olduklarını belirten Adem Somyürek “Görüyorumki  başarılı bu Türk şirketleri bugünkü üretim yapısını güçlendirerek ileride büyük mesafeler alabilecek ben bu gün buna tanık oldum'' zaten Kara grup’un geçen hafataki ihracat ödülüde bunun bir işaretidir diye yaptığı konuşmasında da, ekonomik anlamda yaşanan  son olumlu gelişmelerde sanayi çevresinin başarısının her zaman bulunduğunu kaydetti ve desteğe duyulan ihtiyaca duyarsız kalmayacaklarını söyledi.

 

Parti politikalarında Victorya da sanayi ve ticaret hayatına büyük önem verdiğini belirterek, ekonomik krizden çıkışta makro ekonomik dengelerin korunmasına hem de özel sektörün bu eyalette dinamizmine ihtiyacı olduğunun farkında olduklarını bu iki unsur bir araya geldiği zaman büyük mesafeler alabiliriz dedi ve iktidara geldiklerinde ATBİ ve DTİK ile yine aynı uyum, ve aynı birliktelikle çalışmayı istediklerini kaydetti ve Türk iş kuruluşları  olan ATBİ ve DTİK ile yakın işbirliğini önümüzdeki dönemlerde devam ettireceklerini kaydetti  ve özel sektörü desteklemeden bu eyalette hiç bir yere varamayız'' diye konuştu.

 

Gölge Sanayi Bakanı Adem Somyürek bu ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek “Bu gün ise sizlere en çok etkilendiğim gün diyebilirim, Victoria ekonomisinin dengelerin korunmasında özel sektörün dinamizmine ihtiyacı var ve bunuda Türk şirketlerinin ithalata meydan okuyarak icraat ettiklerini görmekten son derece mutlu olduğunu belirtti ve inanın benden buyetenekli İş adamı arkadaşlar tam not aldılar dedi.

 

Bu vesile ile Victoriya’ ve Avustralyada yaşayan Tüm Türk İş Adamlarının Yeni Yıllarınıda kutlayan Gölge Sanayi Bakanı Adem Somyürek 2012 yılının tüm Türk İş Adamlarına hayırlı olmasını ve başarı getirmesini diledi.

 

Daha sonra barkovizyon eşliğinde tüm toplantıya katılanları  Dünya Türk iş Konseyi ve amaçları hakkında bilgilendiren  ATBİ Genel başkan yardımcısı ve Dünya Türk iş Konseyi Başkan yardımcısı Mehmet Ali Karamemiş Gölge Sanayi Bakanı Adem Somyüreğin kendilerini ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve Victorya’daki Türk şirketleri,  DTİK ve ATBİ olarak, sizin işçi partisi içerisinde Gölge Sanayi bakanlığına getirilmenizden dolayı büyük sevinç içindeyiz. Bizler bizden birisinin devletin  bu önemli konumuna gelmesinin çok büyük gurur verici olduğunu vurgulayan DTİK  ve ATBİ Başkan yardımcısı Mehmet Ali Karamemiş

 

“Sayın Gölge Bakanım, Sizin inşallah bir dahaki seçimlerde İngilizce konuşan ülkeler içerisinde bir ilki gerçekleştirerek Sanayi bakanı olmanız için biz iş adamları ve toplumumuz içinde müthiş bir beklenti var, sizin, bu objektif ler doğrultusunda başarılı olacağınız inancındayız, görevinizde ATBİ ve DTİK ve tüm Türk toplumu adına olarak size hayırlar diliyoruz ve başarılı olmanız için bizim yapabileceğimiz ne katkı varsa, bunu yapmaya hazır olduğumuzu belirtiriz dedi.

 

Mehmet Ali Karamemiş Dünya Türk İş Konseyi (DTİK)’nin en önemli faaliyetlerinden biri olan Dünya Türk Girişimciler Kurultayının  bu yıl 18-19 Kasım 2011 tarihlerinde “Değişen Dünyada Yükselen Türkiye” sloganı ile  İstanbul Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda Ekonomi Bakanlığı ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK)’in ev sahipliğinde gerçekleştirildiğini ve toplantıda  sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayanın DTİK bölge temsilcilerine özellikle seslenerek  “Ticaret müşavirlerimiz sizlerin emrindedir. Sizlerin pazarlama elemanıdır. Benim müşavirlerim bulunduğunuz ülkelerde sizlerin gözü, radarları rehberleri ve  tercümanlarıdır. Dünyanın eksenini tersine bir davranış biçiminde olamayız. Artık ulusal değil, uluslar arası bazda çalışmaların önemi ortaya çıkmıştır. İşadamlarımız Türkiye’nin tanıtım elçileridir. Türk işadamları dünya ticaretine yön verecek imkân ve kabiliyete sahiptir ve benim yurt dışındaki müşavirlerim  ise sizlere bu konuda her kolaylığı sağlayacaktır dediğinin altını çizdi.

 

DTİK Asya Pasifik Bölge Avustralya Temsilcisi ve (ATBI)Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Karamemiş ise yaptığı bilgilendirme konuşmasında”Dünya Türk İş Konseyi'in ana ekseninin, yurt dışında yerleşik Türk iş dünyası arasında ticari ve ekonomik faaliyetleri geliştirici faaliyetlerde bulunarak, Türk lobisini yurt dışında geniş kitlelere yaymak, dünyaya yayılan, yurt dışında yerleşik bir hayat süren Türk girişimcilerinin sorunlarına tek çatı altında çözüm getirmeye çalışmak, Türkiye'nin yurt dışındaki yüksek imajının, bulunduğu konumdan daha yükseğe çıkarılmasında öncülük etmek için kurulan bir girişimci topluluğu olduğunu nun altını çizdi Karamemiş  “Takdir edersinizki hepimiz yurtdışında bir elçiyiz  Türk girişimci ve yöneticileri, Türkiye'nin dışarıdaki yüz akı olmalarının yanı sıra, geleceğin güçlü Türkiye'sininde aynı zamanda itici gücüdür. Artık Türk dünyası için ufkun ötesinde dünya için pozitif şeyler gözüküyor. Türk işadamları Türkiye markasını küresel anlamda daha fazla tanıtabilmek için diaspora oluşturuyor dedi.

 

Dünyanın dört bir yanından 2 bine yakın Türk girişimciyi bir araya getiren Kurultayın oluşturulması fikrinin çok heyecan verici olduğunu ve lobicilik faaliyetlerinin nasıl güçlendirilebileceği konusunda görüş alışverişinde bulunup işbirliği yapılacağını ve “Türk iş adamlarının bir çatı altında bir araya gelerek Türkiye’nin markasını güçlendirmek için harekete geçiyoruz. Daha proaktif çalışıyoruz ve dolayısıyla İlk ortaya çıkan kelime  inanın ‘Türkiye olacak” dedi.

 

DEİK bünyesindeki Dünya Türk İş Konseyi kurultayına katılımdan oldukça mutlu olduğunu belirten DTİK Asya Pasifik Bölge Avustralya Temsilcisi ve (ATBİ) Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Karamemiş (DTİK)’nin, İstanbul’da gerçekleştirilen, Dünya Türk Girişimciler Kurultayı’ndan sonra, 5 ayrı Bölge (Afrika, Ortadogu, Körfez Ülkeleri, Amerika, Asya Pasifik, Avrasya, Avrupa) komiteleri bazında hız verildiği çalışmalar çerçevesinde, tüm dünyadaki Türk girişimcilerimize sürekli bilgi akışı sağlanacağını ve yurt dışında ve yurt içinde  “İnteraktif Oturum” ve “Bölgesel Oturumlar ve  çeşitli faaliyetler düzenleneceğinin altını vurguladı.

 

Kendisinin tekrar Asya ve pasifiklerin Başkan yardımcılığına oy birliği ile seçilerek Avustralyadan sorumlu olduğunu dile getiren Mehmet Ali Karamemiş Dünya Türk İş Konseyi İletişim Platformu  (www.dtik.org.tr) ’nun  webb sitesinin tüm dünyadaki Türk girişimcilerimiz arasında oldukça yoğunlaşan kıtalararası iletişimi, aradaki mesafe ve saat farkı engelini kaldırıp kolaylaştırmak  işbirlikleri  ve  ortaklıklar  kurmasına  zemin  oluşturulacak ve dolayısıyle Dünya Türk İş Konseyi (DTİK) İletişim Platformu”nda üyelerin birbirleri ile iletişim kurarak iş bağlantıları kurup global bir network oluşturmayı amaçladıklarını ümit ettiklerini söyledi.

 

DTİK’in neden ve hangi amaçla kurulduğunu detaylı bir biçimde anlatan Mehmet Ali Karamemiş amaçlarını şöyle kaydetti.

 

“1980’li yılların başında dış dünyaya açılan Türk girişimcileri, Türk yöneticileri ve Türk sermayesi, bugün beş kıtaya yayılmış ve ulusumuzun girişimci ve üretici gücünü irili ufaklı pek çok ülkede ve hemen hemen ekonominin tüm alanlarında kanıtlamıştır. Türk ekonomisi için önemli bir güç olduğuna inanılan bu girişimci topluluğun oluşumunun başarılı ve sürekli olması için muhakkak yaşayan bir organizma olması gerekliliğinden hareketle DEİK gibi bugüne kadar 82 iş konseyiyle ikili ülke ilişkilerinde sürekli faaliyet içerisinde olan ve gerek yurt içi gerek yurt dışı ilişkilerinde DTİK’nin son derece etkin bağlantılarla hareket eden bir kuruluşun en doğru adres olduğuna inanıyoruz dedi.

 

Mehmet Ali Karamemiş Dünya Türk iş Konseyi ( TOBB-DEIK-DTİK) Başkanı M.RİFAT HİSARCIKLIOĞLU   Başkkan sıfatıyla yayınladığı mesajını barkavizyon gösterimi sırasında katılınmcılarla da paylaştı Mesajda Başkan M.RİFAT HİSARCIKLIOĞLU  ise

 

“Dünyada bugün, benzeri görülmemiş bir ekonomik gelişim ve değişiminin yaşandığını 2020 yılına kadar dünya ekonomisinin 20 trilyon dolar daha büyümesinin beklendiğini ve bunun Kuzey Amerika ve Japonya’nın toplamından daha büyük yeni bir pazarı oluşturduğunu ve ayn zamanda 2020 yılına kadar dünyada 700 milyon kişi daha orta sınıf diye adlandırılan sosyo-ekonomik gruba katılacak olması, bu durumun tüm Avrupa’dan daha fazla bir nüfus anlamına geldiğinin öneminin vurguladı.

 

M.RİFAT HİSARCIKLIOĞLU , Bizler için, artık düşünce kalıplarımızı değiştirmek bir zorunluluk haline geliyor. Hesaplarımızı bu yeni dengelere göre yapmak, ekonomi politikalarımızı ortaya çıkabilecek müthiş fırsatları en iyi şekilde değerlendirecek şekilde yapılandırmamız gerekecek. Önümüzdeki dönemde şirketlerin, kurumların ve ülkelerin başarıları, liderlerinin bu yeni gerçeklikleri nasıl kavrayacağına ve bu değişen dengelere ayak uydurmak için nasıl adımlar atacağına bağlı. Önceliğimiz, kişisel görüş ayrılıklarını bir kenara bırakarak konuya tıpkı bir iş planı yapar gibi yaklaşmak olmalı.

 

 Sinerjileri arayıp bulmak zorundayız. Bu konuda mevcut tüm iç ve dış kaynakları gözden geçirip süratle doğru kararlara varmamız gerekiyor dedi

 

DTİK yuksek İştişare Başkanı Coca Cola Yönetim Kurulu Başkanı Muhtar Kent'in yanı sıra DTİK Yönetiminne Dünyaca ünlü Doktor Mehmet Öz, Western Union CEO'su Hikmet Ersek, Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Süreyya Ciliv, Borajet Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Ayaslı ve Microsoft Türkiye Genel Müdürü Çağlayan Arkan, kurulun yeni döneminde görev alacaklarını  ve Do&Co'nun Yönetim Kurulu Başkanı Atilla Doğudan, Palmalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mübariz Mansimov, modacı Atıl Kutoğlu ve White&Case LLP ortağı Aslı Başgöz de görevlerine devam edeceklerini belirtti.

 

Asya Pasifik Bölge Komitesi yeni  oluşan görev dağılımını ise şekliyle  barkovizyondan katılımcılara yansıtan Mehmet Ali Karamemiş  yeni görevinin heyacanını gözlerinden belli oluyordu

 

Dünya Türk İş Konseyi (DTİK) Asya pasifik bölgre temsilcileri şu isimlerden oluşmakta

 

1 Japonya           Nejdet Demiryürek

 2 Avustralya     Mehmet Ali Karamemiş

 3 Hindistan         Sercan Ünal

 4 Hong Kong      Ibrahim Kama

 5   Çin                   Zafer Karadağ

6     Çin                 Alp  Altun

7    Çin                  Ömer İyigör

 

 

Konuşmaların sonlarına dogru Söz alan eski Hume Belediye Başkanı ve Belediye Meclis üyesi Burhan Yiğit ise bu günki ziyaretlerinin oldukça önemine değinerek  “özellikle Hume sınırları içerisinde Victoria eyaletinin ekonomisinin gelişiminde ve sürdürülebilir büyümede Türk şirketlerinin çok önemli bir rolü olduğunu Hume bölgemizde yarattığı istidham ve yaptığı başarılı calışmalarından dolayı ile bizler Hume Belediyesi ve bir Türk siyasetçi olarak bu arkadaşlarımızı candan kutluyor ve daimi başarılarının devamını diliyoruz dedi.

 

Hume bölgesine daha çok Türk iş alanlarının açılması inanın hepimizi mutlu eder` diyerek, iş adamları tarafından Hume sınırları içerisine daha çok yatırım yapılmasını ve bölgede yatırım alanları ve potansiyel mevcut. Bu alanların öncelikle Türk kökenli iş adamlarımız tarafından değerlendirilmesi ve ekonomiye katkı sağlamasını beklediklerini ve Türk iş dünyasını sonuna kadar desteklemeyi bir görev olarak gördüğünü sözlerine ekleyen Burhan Yiğit Bölgesindeki Türk şirketlerinin ekonomik gelişmede bir örnek teşkil ettiğini ve çalışmalarını yakından takip ettiklerini ve bundan dolayı burada tebriklerimi ve takdirlerimi siz değerli iş adamlarımızla paylaşmak istiyorum dedi.

 

Son olarak söz alan Melbourne Truss Limited Şirketinin Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Yavuz ise  19 yıl evvel bu sanayiye koltuk üretimi yaparak başladıklarını ve herkes gibi kendilerininde o dönemde zorluklarla karşılaştıklarını ve bu zorlukların üstesinden gelmek için gece gündüz yoğun ve aralıksız çalıştıklarını ve işlerinin büyümesi için bugünlere hiçde kolay gelmediğimizi söyleyebilirim dedi,

 

Bu gün ise Victorya’nın ev iskelet üretiminde oldukça ciddi bir konuma sahip olan Melbourne Truss şirketinin, dahada gelişerek planlı büyümeyi hedeflediklerini sözlerine ekledi.

 

Tahir Yavuz görüşmeyi çok verimli ve samimi olarak nitelendirerek, “Victoria eyaletinin ekonomide Avustralya’nın en başarılı kentlerinin başında geliyor olması, ayrıca Gölge Sanayi Bakanı Adem Somyüreğin bizden birisi yani Türk olması toplumumuz için bir gurur kaynağı ve kendisine  bu gün Melbourne Truss tesislerini ziyaretinden dolay teşekkür ediyorum.

 

Sayın Gölge Sanayi Bakanımızı bu gün şirketimizde ağırlamaktan ve şirketimiz hakkında bilgilendirmekten son derece mutlu olduklarını samimi hava içerisinde geçen ziyaretinin umuyorum yakın gelecekte Türk iş dünyası için siyasi ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesinde büyük bir adım olacağını belirtti.

 

Tahir Yavuz “Her açıdan, daha geniş coğrafyada ve ekonomik alanda kalkınmayı da beraberinde getiren bir süreçte biz Türk iş adamları emin adımlarla ilerlemek istiyoruz, bunu yaparkende Ekonomik, Siyasal ve Toplumsal açıdan sürekli gelişmenin ve değişimin yanında olmaya devam etmeliyiz dedi. “Sayın Gölge Bakanımız ile tüm toplum sorunları dahil mevcut dayanışmamızı yoğunlaştırarak devam ettirmemiz gerekiğine beraberce inanıyoruz dedi ve teşekkür ederek sözlerine son verdi.

 

Daha sonra hep beraber ögle yemeğine geçildi ve İş Adamları ile Gölge Sanayi Bakanı Adem Somyürek  ve Burhan  Yiğit bir süre basına kapalı olarak görüşmelere devam ettiler.

 

 ATBİ Media Release. 01624.Sosyal Medya
© 2012 Copyright - Sitemizin İçeriği İzin Alınmadan Kullanılamaz ve Kopyalanamaz. Tüm Hakları Mehmet Ali KARAMEMİŞ'e Aittir.