Ana Sayfa Özgeçmiş Görevler Basında Karamemiş Ödüller Foto Galeri İletişim
Avustralya Büyükelçisi’nden Çankırı’ya ziyaret
14.10.2016 23:30:24
Avustralya Büyükelçisi’nden Çankırı’ya ziyaret

Avustralya Büyükelçisi’nden Çankırı’ya ziyaret

Ethem YENİGÜRBÜZ/ÇANKIRI, (DHA)-  AVUSTRALYA’nın Ankara Büyükelçisi James Larsen, bir heyet ile birlikte Belediye Başkanı İrfan Dinç’i makamında ziyaret etti.

Beraberinde, Ankara’daki Çankırı Dernekler Federasyonu Başkanı Adem Can, Avustralya ve Türkiye’de yatırımları bulunan Çankırılı iş adamı Mehmet Ali Karamemiş ile birlikte Çankırı’ya gelen Büyükelçi Larsen’e Çankırı’nın tarihi, kültürü ve turizmi hakkında Belediye Başkanı İrfan Dinç bilgi verdi. Başkan Dinç, Ilgaz 'ağı, Tuz mağarası, kaya tuzu, Taş mescit, kaplıcalar ile doğal güzellikleriyle şehri ve Çankırı halkını tanıtırken,  yapılan çalışmaları anlattı. Başkan Dinç, göreve geldiği günden bu yana şehri ilklerle buluşturmaya çalıştıklarını ifade ederek   “Havaalanı olmayıp da uçağı olan tek iliz. Çocuklarımıza uçaktan kütüphane yaptık. Çocuk Kulübümüz var. Burada bütün dersler oyun oynanarak öğretiliyor" dedi.

Aankırı’nın tarihi, turistik ve kültürel açıdan bu kadar güzelliği barındıran nadir illerden bir tanesi olduğunu anlatan Başkan Dinç, Avustralya Büyükelçi Larsen’i sadece günü birlik değil, ailesi ve sevdikleri ile birlikte ağırlamak istediklerini ifade etti. Başkan Dinç, “Şehrimizi tanıtmak, güzellikleri ile insanlarınızı buluşturmak istiyoruz" diyerek Büyükelçiyi tekrar misafir etmek istediklerini belirtti.

Çankırı’da güzel bir gün geçirdiğini belirten Avustralya Büyükelçisi Larsen ise gerçek bir Anadolu sıcaklığını hissettiğini, Ankara’ya yakın olmasına rağmen gürültüsüz, zengin ve güzel bir Anadolu kenti ile karşılaşmaktan memnun kaldığını söyledi. Larsen, “Çok güzel bir bölgedesiniz. Tarihi anlamda da çok iyi bir yerdesiniz. Gelecek yönünden büyük potansiyeliniz var. Büyükelçi olarak çok önemsiyorum böyle yerleri görmeyi. Buraya getirdiği için arkadaşlarıma minnettarım. Avusturya Büyükelçisi ile konuştum, kendisi de çok ilgilendi. O da Çankırı’yı görmek istiyor. Ailem ve arkadaşlarımla birlikte kesinlikle tekrar gelmek istiyorum. Bahsettiğiniz tarihi ve kültürel mekanları çok merak ediyorum"  dedi.

Başkan Dinç, ziyaret sonunda büyükelçi Larsen'e üzerinde resmi bulunan Çankırı'nın yöresel değeri olan kaya tuzu lambası hediye etSosyal Medya
© 2012 Copyright - Sitemizin İçeriği İzin Alınmadan Kullanılamaz ve Kopyalanamaz. Tüm Hakları Mehmet Ali KARAMEMİŞ'e Aittir.