Ana Sayfa Özgeçmiş Görevler Basında Karamemiş Ödüller Foto Galeri İletişim
‘‘Güçlüyüz gücümüzün farkındayız’’
6.06.2013 17:55:46
‘‘Güçlüyüz gücümüzün farkındayız’’

Avustralya Türk Sanayici ve İş Adamları Derneği, aralarında Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz ve Yalova Belediye Başkanı Yakup Bilgin Koçal’ında bulunduğu, Marmara Kalkınma Ajansı Üyeleri ve İstanbul Elektrik Elektronik, Makine ve Bilişim İhracatçılar Birliği üyelerinden oluşan 22 kişilik heyet onuruna bir yemek verdi.

Heyet onuruna verilen yemeğe Melbourne Başkonsolosu Seyit Apak, Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Yalova Belediye Başkanı Yakup Bilgin Koçal, DEİK ve Dünya Türk İş Konseyi Asya Pasifik Bölge Komitesi Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Karamemiş, Avustralya Türk Sanayici ve İş Adamları Derneği Başkanı İbrahim Şahin ve heyet üyeleri katıldı.

‘‘Dostluk iyi ama ticaret hacmi düşük’’
Türkiye’den Avustralya’ya gelen ön heyet temasların Melbourne ayağında Victoria eyalet hükümet temsilcileri, Türk iş adamı dernekleri ve sivil toplum kuruluşları ile bir araya geldi. Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz  yaptığı açıklamada ‘‘ bu görüşmeler esnasında buradaki hükümet yetkilileri ile de bir çok görüşme yaptık Türkiye’ye sıcak ilgi duyduklarını görmüş olmam bir Türk olarak beni gururlandırdı’’ dedi. İki ülkenin birbirlerine sıcak baktığını ancak ticari ilişkilerde kuvvetli bir yapının bulunmadığını vurgulayan Yılmaz ‘‘ama şunu görüyoruz ki burada bizim sanayicilerimiz oluşmuş, ihracatçılarımız var Türk olarak burada, bunları biraz daha Türkiye’dekilerle buluşturup harekete geçirmemiz gerekecek’’ dedi. Gerek Avustralyalı gerekse Türk kökenli Avustralyalılarla yaptıkları temasların gelecek için umut verdiğini aktaran Yılmaz, Türkiye’nin dünyanın her coğrafyası ile ilgilenmek istediğini belirterek Türkiye hakkında ise şunları söyledi ‘‘ ben çok umutluyum çünkü Türkiye dünyanın geleceğinde çok önemli bir ülke olacak şu anda bu konuda herkesin kabul ettiği şekilde ciddi bir atılım içindeyiz’’ dedi.

‘‘İki ülke arasında yoğun bir ilgi var’’
Melbourne Docklands bölgesinde heyet onuruna verilen yemekte bir konuşma yapan, Avustralya Türk Sanayici ve İş Adamları Derneği Başkanı İbrahim Şahin, Türk Avustralya’nın bir fırsatlar ülkesi olduğunu, bu ülkede ticaret yapan iş adamları olarak,  Avustralya’da Türk ürünlerini görmeyi çok arzu ettiklerini söyledi. Şahin ‘‘ Avustralya’dan Türkiye’ye Türkiye’den de Avustralya’ya yoğun bir ilgi oluşmaya başladı. tabi bunu ticaretteki payı da çok yoğun, çok büyük bunun iki ülke arasında iyi bir köprü olacağına inanıyoruz’’ dedi.

‘‘Güçlüyüz gücümüzün farkındayız’’
 Avustralya hakkında ekonomik verileri ve istatiksel bilgileri heyet üyeleri ile paylaşan, DEİK ve Dünya Türk İş Konseyi Asya Pasifik Bölge Komitesi Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Karamemiş, ‘‘Avustralya’da   yaşayan girişimci  Türkler büyük bir özveri ile çalışarak ve kendilerine tanınan imkanları değerlendirip ve ekonomisinde, siyasetinde, bürokrasisinde, bilim dünyasında ve bir çok alanda, hatırı sayılır konuma gelmişlerdir’’ dedi. Karamemiş, Avustralyalı Türk girişimcilerin artık işçi istihdam ettiklerini, her alanda belli bir potansiyele ve güce eriştiklerini, bununda farkında olduklarını vurguladı. Avustralya ile Türkiye arasındaki dostluğun bir an önce ticarete de yansıması gerektiğine işaret ederek ‘‘ kesinlikle  ticaret hacminin artırılmasından yanayız ve bunu için çaba harcıyoruz’’ dedi. Çn heyet konumundaki heyetin yaptığı çalışmaların son derece verimli geçtiğinin altını çizen Karamemiş, yaklaşık iki ay sonra Avustralya’ya gelecek ana heyetin yapacağı temasların daha olumlu geçeceğini umduklarını söyledi. Avustralya ve Yeni Zelanda’yı ziyaret eden Türk heyetinin temasları 17 Nisan’da Yeni Zelanda’da sona erecek.

Melbourne


http://www.hurriyet.com.au/index.php/avustralya/item/577-gueclueyuez-guecuemuezuen-fark-nday-z

http://www.dunya.com.au/index.php?option=com_k2&view=item&id=9961:heyet-memnun-ayrildi

 

http://www.gazeteturk.com.au/haber.asp?id=6102Sosyal Medya
© 2012 Copyright - Sitemizin İçeriği İzin Alınmadan Kullanılamaz ve Kopyalanamaz. Tüm Hakları Mehmet Ali KARAMEMİŞ'e Aittir.