Ana Sayfa Özgeçmiş Görevler Basında Karamemiş Ödüller Foto Galeri İletişim
Çanakkale Valisi Sn Tuna ve Sn Karamemiş kahvaltıda buluştu
30.12.2012 12:34:57
Çanakkale Valisi Sn Tuna ve Sn Karamemiş kahvaltıda buluştu

Türkiye Cumhuriyeti’nin Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna Anzak kutlamalarının yüzüncü yılı olan 2015 yılı çerçevesinde bir dizi görüşmeler yapmak üzere geldiği Avustralya’da Dünya Türk İş Konseyi (DTİK), Asya Pasifik Bölge Komitesi Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Karamemiş ve (ATBİ) Avustralya Türk işadamları Derneği Yönetim kurulu  Başkanı İbrahim Şahin, Sydney Bölge Delegesi İrfan Uğur, Melbourne Konsolosu Vahit Özdemir, Hume City Belediyesi Meclis Üyesi Adem Atmaca’nında katılımı ile Melbourne Park Hyatt Otelinde 25 Kasım Pazar günü sabahı kahvaltıda bir araya geldiler.

Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna, beraberindeki heyetle katıldığı kahvaltıda; kendilerinin bu ülkeyi Avustralya makamlarının resmi davetlisi olarak ziyaret etmelerinin asıl nedeninin Çanakkale Savaşları'nın 100'üncü yılı olan 2015'te yapılacak ortak program için Avustralya ve Yeni Zelandalı bakanlar düzeyinde görüş alışverişinde bulunduklarını, görüşmelerinin ise çok olumlu geçtiğini belirtti. Vali Güngör Azim Tuna; 2015 Anzak kutlamaları ve anma etkinliklerine Türkiye’nin Başbakanlık ve Türk Dışişleri Bakanlığı düzeyinde büyük önem verdiklerini belirterek, kendilerinin ise Valilik olarak da 2015 Koordinasyon Merkezi ile çalışmalar gerçekleştirdiklerini ve niyetlerinin sadece 2015 ile sınırlı olmadığını, 2015 sonrasında da aynı heyecanın devam etmesi gerektiğini vurgulayarak, Avustralya’da yerleşik sivil toplum kuruluşlarının da 2015 etkinliklerine katkı sağlamalarını umduklarını söyledi.

Çanakkale ve Gelibolu’ya Avustralya ve Yeni Zelanda halkının ilgisi her geçen gün artmakta olduğunu ve Çanakkale’ye yapılan her ziyaret, gelen her konuk kente ekonomik gelir sağlamanın yanında halklarımız arasındaki mesafe tanımayan manevi bağları, karşılıklı anlayış ve muhabbet sayesinde daha da güçlendireceğine inandığını belirtti. Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna; Anzak dolayısıyla perçinleşen bu gelişmeye paralel olarak Türkiye ile Avustralya arasındaki ekonomik, ticari, teknik ve kültürel işbirliğinin arttırılması içinde her iki ülkenin işadamlarına ve toplum liderleri ve burada bulunan Türk kuruluşlarına büyük görevler düştüğünün önemini vurguladı.

Vali Tuna’dan sonra söz alan Dünya Türk İş Konseyi (DTİK) Asya Pasifik Bölge Komitesi Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Karamemiş; ister şirketleri ister dernek kuruluşları olarak sosyal sorumluluğumuzun bilincinde ve misyonlarımızdan biri de sanata ve kültürel etkinliklere destek vermek ayrıca Çanakkale savaşlarının 100'üncü yılı olan 2015'e destek vermek çok daha anlamlı olduğunu belirtti. Mehmet Ali Karamemiş ayrıca; iki ülkenin 100’üncü yıl komitelerinin karşılıklı delegasyonlar aracılığı ile daha sıkı iş birliği içine girilmesi, 2015’i çok iyi değerlendirilip ve Türkiye’nin dünyaya tanıtımına da çok büyük katkılar sağlayacağına inanıyorum dedi. Avustralya’da yaşayan Türk toplumun Avustralya’ya kaynaşmasında ve dostlukların pekiştirilmesinde, Çanakkale savaşlarının 100'üncü yılı etkinliklerinin Türk ve Avustralyalıların işbirliğinin ve dayanışmasının toplumumuzun uyumu ve entegrasyonuna’da katkı sağlayacağına inanıyorum dedi.

Oldukça sıcak ve samimi bir atmosferde geçen kahvaltıda söz alan ATBİ Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Şahin ise kahvaltıda yaptığı konuşmada, Sayın Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna ile Melbourne’nın bu güzel mekânında kahvaltı yapmak ve kendileri ile tanışmaktan büyük mutluluk duyduklarını söyledi.

Şahin, “Sayın Valimiz çok uzaklardan Türkiye’mizden gelerek Çanakkale savaşlarının 100'üncü yılı olan 2015'e değer ve önem vermeniz Avustralya’nın değişik kentlerinde fevkalade önemli ve faydalı çalışmalar yaparak, Avustralya’da yaşayan Türk toplumunu onura ettiniz, gayretlerinize, çabalarınıza emeklerinize ve 100’ncü yıl çalışmalarınızı bizlerle paylaştığınız için sizlere teşekkür ederiz.” Dedi.

Şahin devamında; Savaşla başlayan iki ülke halkları arasındaki güzel dostluğun bugün Avustralya’da yaşayan Türklerin de kültürel katkılarıyla daha da saygın bir duruma geldiğini fakat artık ülke ve toplum olarak bugün asıl ayakta kalma mücadelesi, savaşla değil ekonomide, sanayide, üretimde, rekabette, teknolojide veriliyor. Bu gerçeği iyi değerlendirmek ve 2015 ve geleceği ona göre şekillendirmek gerektiğini söyledi.

Vali Tuna “Dünya Türk İş Konseyi (DTİK) Asya Pasifik Bölge Komitesi Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Karamemiş’e teşekkür ediyorum, Avustralya’ya gelerek Melbourne’da sizlerle tanışarak çok güzel dostluklar edindim. Sizleri asla unutmayacağım, şahsım ve ekibim adına sizlere Türkiye’mizin ve dolayısı ile Çanakkale’mizin tanıtımı için hazırlanmış hediyelerimizi Sayın Karamemiş’e takdim ediyorum” deyip hediyeleri Mehmet Ali Karamemiş’e verip herkese teşekkür ediyorum dedi

Dunya Sydney


Sosyal Medya
© 2012 Copyright - Sitemizin İçeriği İzin Alınmadan Kullanılamaz ve Kopyalanamaz. Tüm Hakları Mehmet Ali KARAMEMİŞ'e Aittir.