Ana Sayfa Özgeçmiş Görevler Basında Karamemiş Ödüller Foto Galeri İletişim
DTİK ve ATBİ Avustralya’nın Türkiye Büyükelçisi ile buluştu
1.12.2012 12:56:11
DTİK ve ATBİ Avustralya’nın Türkiye Büyükelçisi ile buluştu

Avustralya’nın Türkiye Büyük Elçisi Sayın Ian Biggs bir dizi görüşmeler yapmak üzere iki haftalık bir çalışma ziyareti için geldiği Avustralya’da Dünya Türk İş Konseyi (DTİK) Asya Pasifik Bölge Komitesi ve Avustralya Türk Sanayici ve İş Adamları Derneği ( ATBI) yöneti kurulu ile Melbourne Dışişleri Bakanlığı binasında bir toplantı gerçekleştirdi.

Sayın Büyük Elçi, Ian Biggs onuruna DTİK ve ATBİ Melbourne’nin en seçkin Balık Restaurantı olan Crown Atlantic Sea Food Restaurant’ında toplantı sonrası bir Akşam yemeği verdi.

22 Kasım akşamı gerçekleşen yemeğe Dünya Türk İş Konseyi (DTİK) Asya Pasifik Bölge Komitesi Başkan yardımcısı Mehmet Ali Karamemiş, ATBİ Yönetim kurulu  Başkanı İbrahim Şahin, (DTİK) Asya Pasifik Başkan Yardımcısı Ahmet Gökmen ve ATBİ Yönetim kurulu üyesi Avustralya’nın tanınmış Mimarlarından Hakan Elevli de katıldı.

Görüşmede İki ülke arasındaki karşılıklı ticaretin ciddi anlamda hissedilen düşüklüğü her iki ülke adına dahada üst seviyelere çekilmesi gibi öemli konuların yanı sıra 2015 yılının ANZAC  kutlamalarının 100 yılı münasebeti dolayısıyle iki ülke için önemi görüşüldü.

Bunun yanı sıra Türkiye ve Avustralya  arasında vize sorununun aşılması, ögrenci vizelerinin kolaylaştırılması ve Türkiye Avustralya’nın dostluk ve ekonomik ilişkilerinin geliştirilmesi, Avustralya’da yaşayan Türk toplumunu ilgilendiren önemli ortak konular üzerinde şimdiye kadar yapılan çalışmalar masaya yatırıldı.

Avustralya’nın Ankara Büyüykelçisi Sayın Ian Biggs Türkiye ile Avustralya’nın çok ortak yönü bulunduğunu amaçlarının Türkiye ile ekonomik ve Kültürel alandaki sıkı işbirliğini ve ilişkileri daha da geliştirmek ve yeni bir seviyeye taşımak olduğunu söyledi ve  bu konularda İş Adamları toplum liderleri ile hem fikir olduklarını söyledi.

ATBI yönetim kurulu başkanı İbrahim Şahin yemekte yaptığı konuşmasında “Bizler bu güzel iki ülkenin ekonomik ilişkilerinin daha çok gelişmesi adına Avustralya firmaları ile olabildiğince yakın ilişkiler kuruyoruz. Türk ve Avustralyalı işadamlarının birlikte hareket etmesiyle iki ülke bölgelerinde daha çok kazanacaktır. Türk ve Avustralyalı İş Adamları önümüzdeki süreçte bir birlerini daha yakından tanıdıklarında büyük iş birliklerine imza atacaklarını umut ediyoruz ve bunun bilinciyle gelişmeleri yakından takip ediyor yatırımlar konusunda da önemli adımlar atıyoruz dedi”.

Büyükelçi Ian Biggs, “Avustralya’nın tarihinde Türkiye’nin önemli bir yer oluşturduğunu ve ilişkilerin uzun bir tarihe sahip olması ve iki ülkenin Gelibolu savaşlarından sonra örnek bir dostluk pekiştirdiklerini ’ yenileyerek Ticari, Sosyal,Kültürel ve Ekonomik ilişkiler başta olmak üzere hem Avustralya ve hemde Türkiye olmak üzere bugün  Grup 20 de yer aldıklarını ve dünyanın önde gelen ülkeleri olarak uluslararası barış, güvenlik ve refahına önemli katkılar sağladığını söyledi. 

Türk İş Adamları Dünya Türk İş Konseyi (DTİK) Asya Pasifik Bölge Komitesi Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Karamemiş öncülüğünde 2015 yılınının önemine değinerek 2015 yılında Avustralya’da Türkiye yılı Türkiyede ise Avustralya yılı olması için çalışmalara başlanması gerektiğinin önemini vurguladı.

Büyükelçi Ian Biggs özellikle kendilerinin Avustralya Türkiye Büyük elçiliği olarak Türkiye de yaptıkları kültürel faaliyetlerin başında Türklerin Avustralya’ya gelişlerinin 40.cı yılı ekinliklerinin  Türkiye ayağındaki açılan Sergiler, geçmişte yapılan Caz Konseri ve benzeri Türkiye’de Avustralya Film festivali, Resim  ve Tablo Sergileri gibi  kültürel etkinliler için Dünya Türk İş Konseyi (DTİK) Asya Pasifik Bölge Komitesi Başkan yardımcısı Mehmet Ali Karamemiş’e bugüne kadar  kendilerine vermiş olduğu desteğe teşekkür etti

Konuyla ilgili konuşan Dünya Türk İş Konseyi (DTİK) Asya Pasifik Bölge Komitesi Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Karamemiş “ister şirketleri ister dernek kuruluşları olarak misyonlarından biri de sanata ve kültürel etkinliklere destek vermek olduğunu belirtti.

“Mehmet Ali Karamemiş ayrıca karşılklı Ticari İş Forumlarının düzenlenmesi, İki ülkenin iş örgütlerinin karşılıklı delegasyon aracılıgyla daha sıkı iş birliği içine girilmesi Günümüzdeki hızlı iletişim çağında artık mesafalerin öneminin kalmadığını ve ülke ilişkilerinin gelişmesinin tek yolunun tiaret olduğunu vurguladı.

Büyük Elçi  Ian Biggs’in nin katılımı ile Keyifli bir şekilde geçen Akşam yemeği yemeklerin yenmesinin ardından içilen çay ve kahveler eşliğinde yapılan sohbetin ardından, sıcak ilgiyle sona erdi.

ATBI YÖNETİM KURULU

Sosyal Medya
© 2012 Copyright - Sitemizin İçeriği İzin Alınmadan Kullanılamaz ve Kopyalanamaz. Tüm Hakları Mehmet Ali KARAMEMİŞ'e Aittir.